Боротьба зі СНІДом в Україні: 2016-й став "переломним роком"

Свічки Копирайт изображения EPA
Image caption День боротьби зі СНІДом у світі відзначають 1 грудня

2016 рік став переломним для українців, які живуть з ВІЛ: держава заклала в бюджет майбутнього року більше грошей на боротьбу з цією хворобою.

На цьому організації, які намагаються протидіяти хворобі, наголосили напередодні 1 грудня - дня боротьби зі СНІДом.

Втім, Україна все ще залишається лідером за масштабами поширення ВІЛ у Європі, і про подолання епідемії поки що не йдеться.

Навпаки - ситуація, порівняно з 2012 роком, знову погіршується.

"Грандіозний прорив"

У проекті бюджету на 2017 рік видатки на охорону здоров'я вперше збільшили на 2 мільярди гривень, а фінансування програми з протидії ВІЛ зросло на 132%.

"Ми віримо, що до кінця 2016 року Верховна Рада схвалить його (бюджет. - Ред.) повністю!" - заявили у фонді "АНТИСНІД".

"Головне досягення року, на мою думку, - це можливість створення нового рівня досяжності лікування для наших людей", - прокоментував ВВС Україна представник фонду Павло Пімінов.

Збільшення витрат на лікування він називає "грандіозним проривом".

У серпні Кабмін погодив перелік ліків для закупівлі міжнародними організаціями за гроші держбюджету-2016. Активісти стверджують, що це допомогло значно зменшити вартість медикаментів.

Згодом до того переліку додали препарати для антиретровірусної терапії для хворих на СНІД, тест-системи для діагностики ВІЛ-інфекції, а днями - замісну підтримуючу терапію.

"Це дозволить виконати зобов'язання України перед Глобальним фондом із боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією", - повідомили в МОЗ.

Тепер, за словами представників громадських організацій, головне - стежити за тим, як витрачають виділені гроші, аби ті, кому потрібне лікування, отримали його.

Статистика проти

У 2012 році вперше в історії України епідемія ВІЛ/СНІДу сповільнилася - кількість нових випадків виявилися нижчою, ніж у 2011-му.

"Але після 2013, а особливо з початком воєнних дій в Україні, розпочався зворотній процес. На Сході, який і так був найбільше ураженим епідемією, почала руйнуватися інфраструктура охорони здоров'я, у тому числі інфраструктура для надання допомоги ВІЛ-позитивним", - розповів Павло Пімінов.

В Українському центрі контролю за соціально небезпечними захворюваннями підрахували, що станом на кінець жовтня 2016-го в Україні зареєстрували понад 13 тисяч нових випадків ВІЛ-інфекції. Понад 2 тисячі з цих людей - віком до 14 років (народилися від інфікованих батьків).

Утім, ці цифри не включають показники із непідконтрольних українській владі регіонів, тож насправді ситуація може бути гіршою.

Загалом Україна досі залишається лідером у Європі за масштабами поширення ВІЛ. За оцінками експертів UNAIDS, з інфекцією живуть до 250 тисяч людей.

"Усі експерти та отримувачі послуг кажуть, що ситуація наразі погіршується, а не покращується", - каже пан Пімінов.

Найбільш ураженими регіонами є Дніпропетровська, Донецька, Київська, Миколаївська й Одеська області, а також Київ.

Найчастіше українці інфікуються через незахищений секс - у 2015-му цей показник склав 60%. Поширеним також є зараження через ін'єкції наркотиків.

Більшість випадків інфікування ВІЛ в Україні реєструють у молодих людей віком від 15 до 30 років.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Активісти кажуть, що головне для подолання епідемії - аби хворі отримували лікування

Всього з 1987 року в Україні офіційно зареєстровано 293 739 нових випадків ВІЛ-інфекції, від СНІДу померли майже 41 тисяча людей.

Аби переламати статистику, кажуть експерти, слід забезпечувати хворим лікування - не лише у випадках погіршення здоров'я, а одразу після виявлення ВІЛ.

"Це, власне, і є інструмент профілактики - що більше людей отримують терапію, то більше людей абсолютно безпечні і не здатні інфікувати інших. Це важлива річ, яку треба зробити наступного року", - вважає Павло Пімінов.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему