Депутат парламенту Британії закликала визнати Голодомор геноцидом

Вестмінстер Копирайт изображения PA
Image caption Британський парламент не вперше звертається до теми Голодомору

У британському парламенті опозиція просила визнати Голодомор геноцидом українського народу.

Депутат британського парламенту від Лейбористської партії Рупа Хук закликала уряд проявити солідарність з українським народом і офіційно визнати Голодомор 1930-х років геноцидом.

Пані Хук, яка в британському парламенті представляє виборчий округ Центральний Ілінг і Актон, що в західному Лондоні, сказала, що без такого визнання українці почуваються забутими.

Однак лідер Палати громад Девід Лідінгтон, який у минулому кабінеті прем'єр-міністра Кемерона був міністром у справах Європи, сказав, що питання щодо терміну геноцид мають вирішувати судді.

Рупа Хук, яка в суботу брала участь у заходах з нагоди Дня пам'яті про Голодомор в Українській автокефальній православній церкві в Актоні, відзначила, що британський уряд пасе задніх у визнанні сталінського голоду актом геноциду.

Копирайт изображения PA
Image caption Член парламенту від Лейбористської партії Рупа Хук поставила запитання про Голодомор в парламенті

"Це звірство було викрите британськими журналістами, але британський уряд досі не визнав його геноцидом, - сказала пані Хук, яка до обрання в парламент працювала викладачем і журналістом. - Чи можемо ми отримати термінову заяву про це, чому ми досі не зробили цього вслід за іншими країнами?"

"Ці люди ( українці.- Ред.) почуваються забутими, а їм потрібна наша солідарність, бо зараз на них напали знову".

Пан Лідінгтон, який виступав від імені уряду, сказав, що класифікувати цей історичний злочин як геноцид можуть лише судді.

"Принцип, яким керується уряд, вам відомий. Він полягає в тому, що, на наше переконання, рішення про термін геноцид - через те, що він має потенційно кримінальні наслідки в наш час стосовно тих, хто виконував ці геноцидні дії, - повинні ухвалювати судді, а не уряди, - сказав пан Лідінгтон і додав, - Але це не повинне жодною мірою применшувати нашого почуття жаху від того, що діялося в Україні в 1930-х".

Лідер Палати громад додав: "Пам'ятаємо жахи, які діялися в ті часи, і своєю зовнішньою політикою робимо все можливе, щоб таке не повторилося".

У 2008 році, на 75-ту річницю Голодомору, британський уряд визнав сталінський терор голодом злочином проти людства, однак не використав терміну геноцид.

Голова Асоціації українців Великої Британії Петро Ревко привітав той факт, що питання Голодомору було порушене в британському парламенті.

"Ми повинні повернутися до цього питання і домагатися запевнень у тому, що такий юридичний процес (визнання геноцидом. - Ред.) буде розглянутий перед 85-ю річницею цього геноциду", - сказав пан Ревко.

Заходи вшанування жертв голоду 1930-х рр. пройшли в Україні і країнах з великими громадами українців 26 листопада.

Новини на цю ж тему