ЄС з тривогою стежить за виборами президента Австрії

вибори в Автсрії Копирайт изображения Reuters
Image caption Вибори в Австрії покажуть настрої у Європі

У неділю в Австрії проходять повторні вибори президента. Боротьба триває між двома кандидатами - колишнім лідером "зелених" Александером Ван дер Белленом і представником крайньої правої Партії Свободи Норбертом Хофером.

Перші вибори пройшли ще у травні, і тоді перемогу здобув Ван дер Беллен, але його суперник Хофер програв йому лише 31 тисяч голосів (менше 1%). Він успішно оскаржив результати.

Пан Хофер стверджував, що вибори пройшли з численними порушеннями. Зокрема, він зазначав, що в ході підрахунку голосів порушили регламент, що могло призвести до підтасовок. При цьому він не стверджував, що підтасовування дійсно були.

В листопаді опитування громадської думки показали, що явного фаворита немає, і повторні вибори можуть знову завершитися з мінімальним розривом.

Незважаючи на те, що роль президента Австрії швидше церемоніальна, нинішні вибори мають велике значення не тільки для самої країни, але і для всього Євросоюзу.

Якщо перемогу здобуде Норберт Хофер, він стане першим з часів Другої Світової війни крайнім правим лідером країни, що входить до складу ЄС.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Багато хто вважає колишнього "зеленого" Олександра Ван дер Беллена моральним авторитетом

Результати австрійського голосування стануть своєрідним барометром популярності кандидатів-популістів у європейських країнах, кажуть експерти.

У майбутньому році вибори пройдуть у Німеччині, Франції та Нідерландах, і у всіх цих країнах популярність набирають партії, що виступають проти політичного мейнстріму і займають жорстку антиміграційну політику.

Основні позиції кандидатів

Партія Свободи, яку очолює Норберт Хофер, одного разу вже стала причиною міжнародної ізоляції Австрії. У 1999 році вона зуміла набрати 27% голосів і увійшла до правлячої коаліції з помірними консерваторами.

Включення крайніх правих у правлячий блок викликало обурення серед європейських партнерів Австрії, і країна на два роки фактично опинилася в ізоляції.

Партія Свободи виступає за обмеження міграції, підтримку сімей і традиційних гендерних ролей, збереження робочих місць для громадян країни.

Правда, напередодні виборів лідер партії Хофер дещо пом'якшив позицію з низки питань. Зокрема, якщо після британського референдуму про "брекзит" він виступав за проведення аналогічного плебісциту в Австрії, то тепер він не такий категоричний.

Ван дер Беллен, навпаки, один з найбільш шанованих політиків в Австрії та ЄС. Політичну кар'єру він почав в Соціал-демократичної партії Австрії, а "зелених" очолив в 1997 році і привів до першого відчутного успіху на парламентських виборах.

Особистий рейтинг політика нерідко був навіть вищим, ніж рейтинг його партій. Багато хто вважає 72-річного Ван дер Беллена протилежністю його 45-річному суперникові, який прийшов у велику політику 10 років тому.

Кандидатуру Ван дер Беллена підтримав колишній президент Австрії Хайнц Фішер.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему