Пєсков: Кремль не брав участі в підготовці приватизації "Роснефти"

Путін і Сєчин Копирайт изображения AFP
Image caption У Кремлі запевняють, що угоду з приватизації "Роснефти" підготував особисто Ігор Сєчин без участі президента Путіна

Кремль не мав стосунку до підготовчої роботи з приватизації держпакету "Роснефти", заявив прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков.

У середу ввечері було оголошено, що 19,5% акцій найбільшої російської нафтової компанії купив консорціум компанії Glencore і катарського суверенного фонду. Це стало несподіванкою для ринку - очікувалося, що "Роснефть" сама викупить власні акції.

"У президента Путіна будь-яких контактів з угоди також не було", - розповів Пєсков журналістам.

На запитання, чи зустрічався Путін, наприклад, з еміром Катару перед продажем, пан Пєсков відповів, що підготовкою угоди займався особисто глава "Роснефти" Ігор Сєчин і його команда.

"Деталі угоди навести вам не можу. Це можуть зробити наші колеги з компанії "Роснефть", - зауважив прес-секретар.

Увечері в середу Пєсков повідомив про завершення операції з продажу держпакету в 19,5% акцій "Роснефти". Про це Володимиру Путіну доповів Ігор Сєчин.

Держпакет купив консорціум компанії Glencore і катарського суверенного фонду. Сума угоди склала 10,5 млдр євро.

За словами Пєскова, це стало найбільшою угодою на світовому енергетичному ринку в цьому році і свідченням того, що російські активи становлять великий інтерес для зарубіжних інвесторів.

У Федеральній антимонопольній службі повідомили, що угода не вимагає винесення на урядову комісію.

Несподіваний сценарій

Участь іноземних інвесторів стало для багатьох несподіванкою. Різні російськи чиновники, зокрема й Володимир Путін, згадували два варіанти приватизації компанії.

Перший варіант передбачав саме участь зовнішніх, насамперед іноземних інвесторів. Інтерес до купівлі держпакету "Роснефти" якийсь час висловлювали різні китайські та індійські інвестори. Однак у цілому інтерес був невисоким, і багато експертів сумнівалися, що уряду вдасться знайти покупця.

Повідомлялося, що останні кілька тижнів глава "Роснефти" Ігор Сєчин провів у відрядженнях, зокрема відвідав Китай.

ЗМІ повідомляли, що Путін пропонував взяти участь у приватизації "Роснефти" очільнику й найбільшому акціонерові "Лукойлу" Вагіту Алекперову. Але віце-президент "Лукойла" Леонід Федун заявив, що компанія не планує брати участі в приватизації.

Другий варіант стосувався викупу "Роснефтью" власних акцій. Путін допускав такий варіант, але з застереженнями, і називав його проміжним кроком до справжньої приватизації.

Експерти також відзначали, що в цьому випадку доведеться використовувати складну схему викупу акцій з використанням дочірніх структур, бо в цьому випадку акції, які належать до держпакету, перейдуть в число казначейських. У результаті знизиться число акцій, що голосують, а частка компанії BP, яка зараз володіє майже 20% "Роснефти", може зрости до 25%. У цьому випадку британська компанія отримає право вето.

При цьому низка експертів сумнівалися, що приватизація компанії пройде взагалі. Причиною став арешт на початку листопада Олексія Улюкаєва, який на той час займав посаду міністра економічного розвитку. Улюкаєва затримали в офісі "Роснефти" за звинуваченням у вимаганні грошей за приватизацію "Башнефти".

Улюкаева вважали противником варианта приватизации, за якого "Роснефть" сама викупила би акції. ЗМІ повідомляли, що він пропонував у 2017 році продати додатковий пакет акцій, що належать державі. У цьому випадку уряд втратив би контрольний пакет у компанії.

Бум на ринку

Інвестори бурхливо відреагували на новину про продаж акцій "Роснефти". На ранкових торгах папери компанії подорожчали до історичного максимуму, виросли в ціні і акції Glencore.

У доповіді інвестиційного підрозділу Сбербанку йдеться про позитивний вплив операції з продажу компанії на російські ринки і рубль. Гравці ринку не очікували, що угода буде закрита і піде за сценарієм залучення іноземних інвесторів, пишуть економісти.

У банку також відзначають, що Путін доручив Центробанку і мінфіну поетапно конвертувати в рублі кошти, отримані від реалізації угоди, що повинно перешкодити дестабілізації рубля.

Новини на цю ж тему