Націоналізація Приватбанку у питаннях і відповідях

Копирайт изображения Уніан

Що буде з банком, клієнтами якого є понад 20 млн людей, серед яких 3,6 млн мають там зарплатню? ВВС Україна зібрала відповіді ключових експертів та учасників подій.

Що таке націоналізація

У банку помінявся власник без зміни вивіски. Тепер банком володітиме держава в особі Міністерства фінансів. Нацбанк відніс Приватбанк до категорії неплатоспроможних.

Проте у цьому процесі все ще є багато невідомого, адже раніше не було прецедентів, коли націоналізовували настільки великі банки, зазначають експерти.

Копирайт изображения Уніан

Націоналізація, до якої готувалися 2,5 роки, проходила відкрито, прозоро, на базі міжнародних оцінок, запевняє перший віце-прем'єр Степан Кубів.

Для управління Приватбанком найняли, за словами президента Петра Порошенка, "високопрофесійну групу фахівців". Новим головою правління банку стане екс-міністр фінансів Олександр Шлапак, який у 90-х керував Львівською філією Приватбанку.

У банку змінять правління та Наглядову раду. Інших змін у роботі банку не має відбутися, передбачає економіст Олександр Жолудь.

Чому це сталося?

Приватбанк настільки великий, що від стану справ у ньому залежить вся фінансово-економічна ситуація в країні, саме тому ухвалили рішення його націоналізувати, заявив президент Петро Порошенко.

Позиція керівництва країни така: проблеми у банку були системні і накопичувалися роками. Його невиважена кредитна політика призвела до втрати капіталу, а 97% кредитів банк видав компаніям, пов'язаним з його акціонерами, заявили в НБУ. У Приватбанку цю інформацію заперечили.

Копирайт изображения УНІАН
Image caption Валерія Гонтарєва запевняє, що вкладникам нічого хвилюватися

Попередні власники не забажали, чи не змогли провести докапіталізацію банку, - такими називає причини націоналізації економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь.

Коли банк стикається з проблемою недостатності капіталу, то існують декілька рішень - ліквідація або націоналізація, розповідає інвестиційний банкір Сергій Фурса. Він називає націоналізацію поганим рішення, але найкращим із усіх можливих, такою собі необхідною жорстокістю.

У самому банку необхідність націоналізації пояснили "інформаційними атаками", які призвели до відтоку коштів. З банкоматів забирали по 2 млрд коштів на день, за словами голови правління Приватбанку Олександра Дубілета.

Що буде з Приватбанком далі?

Рятувати банк будуть через вливання додаткових коштів. Робити це буде держава через випуск держоблігацій. Ці облігації візьме на баланс Нацбанк.

На першому етапі випустять облігацій на суму 43 млрд грн. Загальну потребу Приватбанку у капіталі оцінюють у 148 млрд. грн.

Копирайт изображения Reuters

Після того, як все стабілізується, держава планує банк продати - про це заявив міністр фінансів Олександр Данилюк.

Держава забирає на себе не актив бізнесменів Ігоря Коломойського і Генадія Боголюбова, а пасив, вартістю у мінус 5 млрд. доларів, і ці гроші ляжуть на плечі платників податків, підсумовує наслідки пан Фурса.

Чи варто хвилюватися вкладниками?

Керівництво держави і Приватбанку в один голос запевняють, що небезпеки для коштів вкладників немає. Нібито вони навіть не відчують зміни власника. Вільний доступ до коштів у фізичних осіб буде, а їхні картки будуть приймати до оплати, зокрема інші банки, запевнив міністр фінансів Олександр Данилюк.

Усі відділення банку працюють у штатному режимі, були лише технічні перерви через інвентаризацію, запевняють у фінустанові. Також на один день призупинили виплати корпоративних платежів.

За оптимістичним сценарієм, так і буде, вважає економіст Олександр Жолудь. Операції будуть обслуговувати, адже уряд і Нацбанк розуміють важливість Приватбанку, тому не варто боятися, що вам не видадуть гроші, якщо ви сьогодні не знімете їх у банкоматі, вважає пан Жолудь.

"Тепер вкладники матимуть депозити у державному банку під дуже вигідні відсотки", - каже експерт Сергій Фурса.

Копирайт изображения Reuters
Image caption У деяких банкоматах закінчилися гроші. Проте у банку запевняють, що проблем з видачею немає

А от до менш оптимістичного сценарію може призвести паніка, прогнозують експерти. І в даній ситуації все залежить від держави і від того, як вона зможе комунікувати, заспокоїти населення і попередити виведення коштів із банку.

Звісно, якщо Приватбанк виведуть із ринку, це потребуватиме додаткових ресурсів для Фонду гарантування вкладів. Але ймовірність того, що найближчим часом Приватбанк збанкрутує і потребуватиме виплат із цього фонду, експерти називають дуже малоймовірною.

Президент зареєстрував у Верховній Раді законопроект щодо гарантування державою вкладів фізичних осіб. Документ надасть гарантії за вкладами в Приватбанку, аналогічні гарантіям за вкладами в державному Ощадбанку.

Що буде з приват24?

Сервіс онлайн-платежів "Приват24" передадуть державі, запевняють у банку.

Водночас у мінфіні і в Нацбанку поки не визначилися, хто буде керувати Приват24, оскільки поки що незрозуміло, чи кому належать авторські права на програмні розробки.

Як зазначають експерти, залишається питання, як держава розвиватиме цей банк у майбутньму, на що його спрямовуватиме, чи буде він таким інноваційним, яким був до цього.

Що буде з курсом гривні?

У НБУ запевняють, що ситуація довкола Приватбанка не матиме значних наслідків для валютного ринку. Інфляція може бути, але незначна, вважає експерт Жолудь.

Все залежить від того, як поведе себе держава, Нацбанк і навіть преса - чи будуть розганяти паніку, вважають експерти.

До сплеску інфляції також може призвести різке збільшення пропозиції грошей - через те, що їх вливатимуть у Приватбанк, а звідти вони активно потраплятимуть до економіки. Водночас пан Жолудь сподівається, що паніка довкола Приватбанку не матиме довготривалих наслідків.

"Дехто біжить знімати гроші не лише з Приватбанку, а і з інших банків. Люди налякані, вони не розуміють ситуації. А коли не розуміють, то, про всяк випадок, забирають гроші, щоби була готівка, а не депозити. Сподіваюсь, держава заспокоїть паніку", - каже експерт.

З іншого боку, у Нацбанку запевняють, що докапіталізація банку не відіб'ється на курсі гривні і на макростабільності ситуації в країні. Оскільки поповнення капіталу Приватбанку відбувається цінними паперами, ці кошти не виходять на валютний і інші фінансові ринки.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему