Путін: якщо хтось і розгортає гонку озброєнь, то не ми

Володимир Путін Копирайт изображения AP

Володимир Путін заявив, що Росія здійснила "серйозну модернізацію" свого ядерного озброєння. Водночас президент РФ запевнив, що Росія не зацікавлена у новій гонці озброєнь.

"Так, ми не приховуємо, що ми здійснили серйозну модернізацію нашого ядерного озброєння - і морську, і авіаційну складову, інші ударні системи", - заявив він на щорічній прес-конференції.

Володимир Путін також сказав, що може підтвердити свої попередні заяви про те, що Росія має військову перевагу у світі.

Така заява російського лідера пролунала 22 грудня на розширеному засіданні колегії міністерства оборони РФ.

Він також прокоментував останні заяви обраного президента Дональда Трампа про намір посилити ядерну складову Збройних Сил США.

"Нічого нового у словах Трампа немає, він і під час виборчої кампанії про це говорив. Мене більше здивувала позиція чинної адміністрації, яка заявила, що Збройні Сили США є найпотужнішими у світі. А з цим ніхто не сперечається", - сказав Володимир Путін.

"Але я казав про те, що Росія сильніша за кожного потенційного агресора. Маю на увазі, агресора, який може напасти на Росію. І я знову можу це підтвердити", - сказав Путін.

Модернізація ядерної зброї Росії, сказав Володимир Путін, була відповіддю на дії, до яких вдалися США.

"Передумови нової гонки озброєнь були створені після того, як США оголосили про вихід із Договору про протиракетну оборону (у 2001 році - Ред). Тоді одна сторона заявила, що вона створюватиме ядерну парасольку, чим змусила іншу сторону реагувати на це. Що Росія і робить, і досить успішно", - заявив Володимир Путін, відповідаючи на запитання кореспондента ВВС.

Водночас, він заявив, що Росія не порушує зобов'язань щодо кількості ядерних боєголовок. Володимир Путін припустив, що той факт, що Росія "просунулася" у модернізації ядерної зброї "спонукає США удосконалювати свої ядерні потенціали".

«Якщо хтось і розгортає гонку озброєнь, то не ми. Але ми ніколи не підемо на те, щоби втягтися у цю гонку, витрачати ресурси, які нам не по кишені", - заявив Володимир Путін.

Він повідомив, що у найближчі кілька років Росія скорочуватиме витрати на оборону, оскільки основна модернізація вже відбулася. За словами президента РФ, до 2020 року Росія матиме понад 70% нових озброєнь.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Володимир Путін сказав, що не розкриває змісту розмов, які відбуваються віч-на-віч

"Яка різниця?

Володимир Путін назвав звинувачення Росії у тому, що вона втручалася у виборчу кампанію з обрання президента США, спробою Демократичної партії звалити свої невдачі на виборах на інших.

Відповідаючи на запитання кореспондента ВВС про те, чи втручалися російські хакери в хід американських виборів і якою була його розмова із президентом Бараком Обамою про це, Путін сказав, що "сторона, що програла, завжди шукає винних на стороні".

За словами російського президента, він знає, що хакери зламали сервер Демократичної партії, але не бачив доказів того, що хакери діяли з Росії.

"Хто знає, що це за хакери? Хто сказав, що вони діяли з Росії, може вони в іншій країні перебували?" - зауважив Путін.

На його думку, головне тут - інформація, яку хакери надали суспільству і яка, переконаний він, виявилася правдивою - про маніпуляції громадською думкою під час виборів.

"Недоцільні"?

Журналіст американського видання "The Wall Street Journal" запитав, чи можливі дострокові вибори президента у 2017 році? Володимир Путін перепитав: "Якої країни?". І відповів: "Можливі, але недоцільні".

На запитання іншого журналіста - як би він відповів на запитання, чому він має стати президентом у 2018 році або на запитання, чому не повинен брати у них участь, президент зауважив: "Провокатор, як завжди".

"Моя відповідь буде стандартною. Час прийде, я дивитимусь, що відбуватиметься у країні, у світі, що ми зробили, що можемо зробити. І тоді буде вирішено, чи брати участь у виборах", - сказав Володимир Путін.

"Диверсанти" і "шпигуни"

Президент Росії Володимир Путін переконаний, що громадяни України, яких у Росії звинувачують у ектремізмі та диверсійній діяльності, винні у скоєнні злочинів і що цьому є достатньо доказів у слідства.

Відповідно до даних МЗС України, на сьогодні 31 громадянин України утримується у тюрмах і СІЗО Росії та Криму з політичних мотивів.

Копирайт изображения Huw Evans picture agency
Image caption Українець Євген Панов, за даними Слідчого комітету РФ, зізнався у диверсійній діяльності. Правозахисники підозрюють "зізнання" під час тортур

Кажучи про звинувачених у диверсійній діяльності, російський президент заперечив твердження офіційного Києва, а також правозвахисників про те, що їх катують для отримання потрібних "зізнань".

"А те, що вони дають покази, це можна перевірити. Вони дають повний розклад імен, своїх частин, імена і прізвища командирів, адреси і явки в Росії. Це цілий комплекс даних, і одні підтверджують інші", - заявив Володимир Путін.

У той же час, президент РФ не назвав прізвищ тих, кого він має на увазі.

Відповідаючи на запитання стосовно режисера Олега Сенцова, засудженого до 20,5 років і про Романа Сущенка, якого утримують у СІЗО Москви, Володимир Путін сказав: "Режисери і журналісти мають займатися журналістикою і виробництвом сценаріїв і фільмів".

"Ні у кого немає бажання тримати їх там. Але що нам робити, якщо є докази у суді, що він (Олег Сенцов. - Ред.) готував терористичні акти? Тільки тому, що він режисер? То завтра нам що, відпустити кадрових офіцерів, які займалися тим самим?", - запитував Володимир Путін.

МЗС: у тюрмах Росії та Криму - понад 30 українських політв'язнів

Президент Путін також сказав, що він підтримує пропозицію офіційного Києва про обмін усіх полонених і заручників, захоплених на Донбасі, за формулою "всіх на всіх". Водночас, він звинуватив українську сторону у недотриманні домовленостей.

"Ми робимо усе, щоб утримувані особи були звільнені. І чим більш повним буде цей обмін, тим краще. Президент Порошенко висловив пропозицію "всіх на всіх", і я з цим повністю погоджуюся. Але згодом з'ясувалося, що є деталі, які не влаштовують представників Донбасу. Українська влада вважає тих, кого утримують на Донбасі, незаконно утримуваними особами. А також не бажає включати до списків на обмін тих, кого називає законно засудженими відповідно до українських законів", - сказав Володимир Путін.

"Іншого немає"

Володимир Путін висловився за збереження "нормадського формату" для врегулювання кризи на Сході України, попри те, що вважає його недостатньо ефективним.

"Він справді не демонструє надефективності і лишається лише шкодувати, що він працює так мляво. Але іншого немає, тому цей формат треба продовжити. Якщо ми втратимо цей механізм, ситуація буде гіршою", - сказав президент РФ.

Візи - "анахронізм Європи"

Володимир Путін сказав, що підтримує надання безвізового режиму між ЄС та Україною, але вважає, що цей режим має передбачати право на роботу у країнах Європи.

"Я взагалі вважаю, що візовий режим - це анахронізм в Європі. Тому безвізовий режим - це буде правильний крок, у правильному напрямку", - сказав він.

Володимир Путін вважає, що безвіз призведе до збільшення потоку робочої сили в Європу, і це може бути "серйозним навантаженням на ринок праці в Європі".

"Якщо не буде права на роботу, українці опиняться у дискримінаційній ситуації, вони будуть нелегалами і не будуть захищені. Це буде жорстка експлуатація. Тому якщо дозволяти безвізовий режим, то з правом на роботу", - заявив він.

"Рано чи пізно"

Президент Росії Володимир Путін сподівається, що "рано чи пізно" відносини України та Росії нормалізуються.

"Я сподіваюся, що рано чи пізно у нас відбудеться нормалізація стосунків із Україною", - заявив Володимир Путін на щорічній прес-конференції 23 грудня.

Так він відповів на запитання журналіста із Криму, який запитував про перспективи розвитку Криму і, зокрема, будівництва Керченського мосту.

Володимир Путін сказав, що поява мосту була б "корисною" як для Росії, так і для України.

Президент Росії також сказав, що інтеграція Криму в Росію не є простою справою.

"Як вписуватися в адміністративні процедури, у російське законодавство - це складне питання. Але цей процес триває", - заявив він.

Покращення

Володимир Путін заявив, що у 2016 році російська економіка не зазнала значного падіння.

На щорічній прес-конференції він сказав, що "буде невелике зниження, близько 1%" ВВП. У 2015 році цей показник становив 3,7%.

"Цього року буде невелике зниження, думаємо, що буде близько 1%. У листопаді ми навіть спостерігаємо невелике зростання ВВП", сказав Володимир Путін. За його словами, в агропромисловому секторі очікується "серйозне зростання - 4,1%", позитивні тенденції також - у машинобудуванні та легкій переробній промисловості.

Читайте: Санкції проти Росії: чи був ефект?

За словами Путіна, показники інфляції за підсумками 2016 року також покращаться.

"Минулого року інфляція була досить високою, це було пов'язано із імпортозаміщенням на агроринку, ми не могли замінити все власним виробництвом. Але цього року інфляція виглядатиме зовсім по-іншому - точно менше 6%, очікуємо, 5,5%. Це буде рекордно низький рівень інфляції", - сказав російський президент.

Водночас, він сказав, що реальні доходи населення "підупали", хоча і спостерігається незначне зростання зарплат росіян. Володимир Путін також сказав, що "зберігається позитивна динаміка в демографії".

Новини на цю ж тему