Катастрофа військового Ту-154: що нам відомо?

Ту-154 Копирайт изображения ANTON GROMOV
Image caption Літак з бортовим номером RA-85572 побудували в 1983 році

Ту-154 міноборони Росії розбився після зльоту з аеропорту в Сочі. Літак упав у Чорне море приблизно за півтора кілометра від берега.

На борту були вісім військовослужбовців: від капітана до генерал-лейтенанта, двоє федеральних держслужбовців, Єлизавета Глінка з організації "Справедлива допомога", дев'ять співробітників ЗМІ, 64 члени ансамблю імені Александрова і вісім членів екіпажу.

Військовий Ту-154 прилетів у Сочі із підмосковного Чкаловська на дозаправку. Він прямував у сірійське місто Латакія.

Ансамбль Александрова планував виступити перед російськими військовослужбовцями, які перебувають у Сирії.

Отже, що нам наразі відомо і що невідомо?

Чому розбився літак?

Під час будь-якої катастрофи розглядають три головні причини: несправність техніки, помилка персоналу, стороннє втручання.

Копирайт изображения EPA
Image caption Рятувальники шукають у морі тіла загиблих і уламки літака

Зараз не виключають жодної з цих версій. Причини катастрофи встановить спеціальна комісія, яку збере й очолить прем'єр Дмитро Медведєв.

Технічно для з'ясування обставин катастрофи необхідно, як мінімум, знайти й розшифрувати "чорні ящики".

На Ту-154 зазвичай працює бортовий самописець МРСП-64, який записує на магнітну плівку до 48 різних параметрів. Самописець витримує високі температури і будь-яке водне середовище.

Крім того, Ту-154 обладнаний експлуатаційним реєстратором К3-63 і магнітофоном МАРС-БМ. Він фіксує внутрішні розмови екіпажу в кабіні і переговори з диспетчером.

Імовірність того, що чорні ящики могли безнадійно зруйнуватися від падіння з висоти, яку літак набрав за кілька хвилин польоту, не дуже велика.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Виробник може подовжити ресурс літака після планового обслуговування і ремонту

На місце вже прибули шукачі - 40 водолазів загону "Центроспас" і центру "Лідер". Раніше повідомлялося, що багато фрагментів літака видно в морі на глибині у кількадесят метрів.

Фахівці МНС везуть у Сочі спецспорядження для проведення глибоководних робіт, пересувні барокамери та підводні керовані апарати "Фалькон".

Серед завдань рятувальників - не тільки пошуки самописців. Вони повинні зібрати якомога більше уламків, які потім ретельно вивчать слідчі. Пошук ускладнюється тим, що фрагменти лежать на дні, але знайти їх і підняти на поверхню - дуже важливо.

Версії

Ту-154Б-2 з бортовим номером RA-85572 побудували у 1983 році. Це модернізована версія Ту-154, зі збільшеною злітною масою.

Копирайт изображения AFP
Image caption Ту-154 прямував до Сирії, на ньому летів ансамбль імені Александрова, щоб виступити перед російськими солдатами

Складно стверджувати, відпрацював він свій ресурс чи ні, бо термін служби визначають за кількома параметрами: вік, кількість льотних годин, а головне - число циклів посадки.

Водночас виробник може продовжити термін служби літака, якщо проводить планове обслуговування і ремонт.

За неофіційною інформацією в реєстрі russianplanes.net, цей борт свій ресурс не витратив.

"Ресурс літака сьогодні - 40 років, а якщо брати іноземні аналоги, то в деяких літаків доходить ресурс до 60 років, тому в авіації абсолютно інші принципи призначення ресурсу, питання напрацювання циклу", - заявив після катастрофи глава Мінпромторгу Денис Мантуров.

Водночас "Інтерфакс" зі своїх джерел повідомило, що слідство схиляється до версії технічної несправності, оскільки літаком керував досвідчений екіпаж, а метеоумови сприяли польоту.

Після падіння літака в інтернеті та пресі почали активно обговорювати версію про теракт.

Її противники кажуть про те, що на борт службового літака міноборони важко пронести вибухівку.

"Версію теракту я виключаю повністю. Літак Міноборони, повітряний простір РФ, тут не може бути такої версії", - цитує голову комітету Ради Федерації з оборони та безпеки Віктора Озерова "РИА Новости".

Але багато експертів вважають, що цю версію, як мінімум, не можна виключати. Експерт в авіакосмічній галузі Вадим Лукашевич сказав BBC, що в слідства занадто мало інформації.

"Вести мову про якісь певні причині катастрофи наразі рано, але абсолютно точно, що виключати можливість вибуху на борту не можна. Але якщо з'ясується, що уламки літака лежать на великій площі, то це буде означати, що руйнування Ту-154 почалося в повітрі ", - сказав він.

Лукашевич також зазначив, що екіпаж не передав на землю жодної інформації. Ба більше, про це не повідомляють. Втім, передача тривожного сигналу на землю займає частки секунди.

"Лента.Ру" зацитувала слова представника російських силових структур, який сказав, що огляд до польоту на рейсах військових бортів не завжди проводять ретельно. Це характерно для служб авіаційної безпеки цивільних аеропортів.

"Усі свої. Це часом розхолоджує", - сказав він.

Деякі експерти зазначають, що однією з ознак того, що літак міг розбитись у повітрі (зокрема, внаслідок вибуху), була би велика площа, на якій перебували б уламки.

Але точної карти уламків Ту-154 поки не опублікували.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему