У Німеччині несподівано виріс продаж "Майн Кампф"

Майн Кампф Копирайт изображения AFP

Німецький видавець Андреас Віршінг, який рік тому перевидав книгу Адольфа Гітлера "Майн Кампф" з анотаціями і академічними коментарями, каже, що об'єм продажу твору останнім часом значно виріс.

У "Майн Кампфі" є безліч антисемітських висновків Адольфа Гітлера, тому книгу вважають маніфестом нацистської ідеології.

Перший наклад книги, який випустили у 2016 році році, склав чотири тисячі примірників. Наразі розпродали майже 85 тисяч томів німецькою мовою, і, за словами пана Віршінга, такого результату ніхто не очікував.

Пан Віршінг очолює Інститут сучасної історії в Мюнхені, який і допоміг перевидати книгу. Наприкінці січня вийде шостий її наклад.

Копирайт изображения AFP

Коментарі експертів

На відміну від старого видання із портретом Гітлера на обкладинці, новий примірник - у світлій палітурці без малюнка. Свастика та інша нацистська символіка заборонена в Німеччині законом. Зате зміст книги доповнили критичними коментарями вчених-істориків.

В інтерв'ю німецькому агентству новин DPA Андреас Віршінг сказав, що Інститут сучасної історії готує до видання скорочену версію "Майн Кампф" французькою мовою, куди увійде переклад більше половини коментарів німецьких фахівців.

Рішення перевидати "Майн Кампф" викликало негативну реакцію в низці єврейських організацій. Багато істориків визнають, не зважаючи на парадоксальність, твір такого жахливого змісту треба видати знову для розуміння й аналізу ідеології Гітлера.

У цій книзі Адольф Гітлер виклав свої расистські ідеї, зокрема - щодо євреїв і слов'ян. Пізніше він їх втілював у життя під час правління Німеччиною.

Баварський заборона

Після капітуляції Німеччини в 1945 році союзники передали авторські права на твір владі Баварії. Весь цей час перевидання книги було під забороною.

Однак за законом авторські права в Німеччині дійсні тільки протягом 70 років, і цей термін закінчився рік тому.

За словами Андреаса Віршінга, він хотів би, щоби "розумні вчителі" використовували перевиданий варіант книги на своїх уроках. Він попереджає про неприпустимість повернення до абсурдних дискусій 1950-х років, коли все зводилося лише до того, що в усьому винен Гітлер.

Видавець каже, що, задумавши перевидання "Майн Кампф" невеликим накладом, його команда провела велику роботу з юристами. Автор підкреслює, що варіант книги, який адаптували до шкільної програми має виявитись у руках підлітків раніше, ніж будь-які інші видання, які поширювали неонацистські групи.

"Було б безвідповідально дозволити цьому тексту поширюватися довільно", - сказав пан Віршінг агентству DPA.