Світлана Алексієвич вийшла з російського ПЕН-центру

Світлана Алексієвич Копирайт изображения AFP

Лауреат Нобелівської премії з літератури, білоруська письменниця Світлана Алексієвич заявила, що залишає Російський ПЕН-центр.

За словами пані Алексієвич, зараз ця організація "облизує чоботи влади" і зневажає ідеали її засновників, оскільки відмовилась захищати митців, яких переслідує "путінська влада".

Серед причин виходу з цієї письменницької організації Світлана Алексієвич назвала те, що ПЕН-центр проігнорував засудження арешту українського режисера Олега Сенцова. Ще одна причина - ситуація з російським блогером Сергієм Пархоменком, якого виключили з ПЕН-центру за підтримку Надії Савченко, Олега Сенцова і російського опозиціонера Ільдара Дадіна.

"Російський ПЕН декларував, що не справа письменників когось захищати, щось відстоювати, справа письменників - сидіти тихенько і писати, тобто, відверто кажучи, облизувати чоботи влади", - заявила Алексієвич білоруському виданню "Наша Нива".

"Мене довго просили не йти, тому що і так десятки гідних людей пішли - Улицька, Войнович та інші. Я залишалася, бо люди прогресивні сподівалися, що вдасться вистояти в цій боротьбі, що "темна" частина не переможе. Але не вдалося. І я не маю підстав далі брати участь у цій грі", - наголосила вона.

2015 року Світлана Алексієвич стала першим в історії Білорусі лауреатом Нобелівської премії з літератури. Зараз вона залишається членом Білоруського ПЕН-центру.

Заява на підтримку Сенцова

Наприкінці грудня понад 60 членів Російського ПЕН-центру підписали лист до президента Росії Володимира Путіна з проханням помилувати українського режисера Олега Сенцова, звинуваченого в організації терактів в Криму.

Практично одразу після цього прес-служба організації опублікувала повідомлення, в якому наголосила, що керівництво ПЕН-центру до цієї заяви не має жодного відношення.

Потім виконком організації оприлюднив заяву, в якій висловив стурбованість долею українського режисера і попросив Путіна сприяти пом'якшенню умов його утримання.

На своїй сторінці у Facebook письменник Сергій Пархоменко розкритикував цю заяву, назвавши її спробою відхреститися від звернення прихильників ідеї помилування Сенцова. 28 грудня члени виконкому ПЕН-центру одноголосно вирішили виключити Пархоменка з організації.

Після цього з Російського ПЕН-центру пішли Лев Рубінштейн, Олександр Ілічевський і Борис Акунін. Раніше на знак незгоди з політикою керівництва центру його покинули зокрема Людмила Улицька, Віктор Шендерович та Володимир Войнович.