Права людини в Україні й далі порушують - HRW

Кримські татари Копирайт изображения Getty Images
Image caption У Криму кримські татари зазнають утисків унаслідок підтримки суверенітету України в 2014 році, вважають правозахисники

Права людини в Україні у 2016 році зазнавали утисків на Донбасі, на території анексованого Криму і в сфері медіа, твердить у своєму річному звіті Human Rights Watch.

У щорічному звіті міжнародної правозахисної організації Human Rights Watch проананалізували становище в 90 країнах світу, зокрема й Україні.

Правозахисники занепокоєні тим, що після Мінська-2 інтенсивність боїв на сході України хоч і знизилася, однак обмін вогнем і збройні сутички протягом 2016 року не припинялися.

Звіт HRW звинувачує як українську сторону, так і бойовиків у порушеннях прав цивільних, утримуваних під вартою. Правозахисники кажуть, що проблему порушення прав в охоплених конфліктом областях загалом і далі не вирішено.

Окремо в звіті згадують, що влада України неналежно реагує на напади на журналістів з боку радикалів-націоналістів.

Правозахисники також звернули увагу на подальшу відсутність прозорості в структурі власності на телеканалах в Україні, зокрема те, що президент Порошенко і далі залишається власником "5 каналу".

Найгірше - на Сході

Правозахисники наводять інформацію Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) про те, що за час конфлікту на Сході - від квітня 2014 року по травень 2016 року - в Донецькій та Луганській областях внаслідок мінометних, артилерійських та ракетних обстрілів загинули понад 9 000 людей і понад 21 000 зазнали поранень, включно з цивільним, військовими та бойовиками.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption На сході України не вщухають збройні сутички

"Від травня по червень 2016 року на 66% зросла (порівняно з попереднім періодом цього ж року) кількість жертв серед цивільного населення, а ММПЛУ також задокументувала 28 випадків загибелі цивільних протягом минулого літа, багато з яких сталося внаслідок обстрілів і підриву на протипіхотних мінах", - сказано в звіті.

Українські владнi структури та проросійські сепаратисти на сході України затримали за співпрацю з іншою стороною конфлікту десятки цивільних та утримували їх під вартою тривалий час, свавiльно, не дозволяючи контактувати з адвокатами та родинами, сказано в звіті HRW.

"Обидві сторони конфлікту є причетними до сексуального насильства, хоча детально задокументовано було лише незначну кількість таких випадків через небажання потерпілих надавати інформацію", - наголошують правозахисники.

Human Rights Watch спільно з Amnesty International виявили, що на території харківського управління Служби безпеки України (СБУ) до кінця липня таємно утримували під вартою 18 людей, одна людина перебувала там протягом 16-ти місяців.

"Тринадцятьох згодом відпустили; на час написання доповіді п'ятеро людей і далі залишалися під вартою. СБУ відкидає звинувачення у таємних утриманнях людей під вартою. Військова прокуратура пообіцяла провести розслідування. На час написання цієї доповіді розслідування не досягло відчутних результатів", - сказано в звіті.

Свобода слова

Владу України критикують також за утиски свободи слова і за напади на журналістів.

"Уряд і далі робив суперечливі кроки, обмежуючи свободу діяльності ЗМІ, і виправдовував це, головним чином, необхідністю протидіяти антиукраїнській пропаганді Росії", - пише правозахисна організація.

У звіті перераховано, серед іншого, заборону на в'їзд до України 17 російським журналістам і медіа-менеджерам, а також - підпал офісу телеканалу "Інтер" у вересні.

Окремо HRW зупиняється на ситуації довкола сайту "Миротворець".

"Радикали здійснювали напади на журналістів за їхню роботу на сході України. У травні 2016 року сайт "Миротворець" оприлюднив імена та персональні дані сотень журналістів і інших осiб, які були акредитовані прес-центром ДНР, звинувативши їх у "співпраці з бойовиками терористичної організації". Влада почала була розслідування, але високопосадовці схвалили публiкацiю".

Український Інститут масової інформації (ІМІ) за перше півріччя 2016 року зафіксував 113 фізичних нападів на журналістів.

Новини на цю ж тему