Лідеру Гамбії дали останній шанс піти від влади

Деякі люди вийшли на вулицю святкувати інавграцію нового президента, який прийняв присягу в сусідньому Сенегалі Копирайт изображения Getty Images
Image caption Деякі люди вийшли на вулицю святкувати інавграцію нового президента, який прийняв присягу в сусідньому Сенегалі

Лідери країн Західної Африки дали Ях'ї Джамме останню можливість віддати владу після того, як у Гамбію увійшли сенегальські війська.

Пан Джамме має час до опівдня п'ятниці, щоб залишити президентську посаду. Інакше його змусять піти силоміць регіональні війська за підтримки ООН.

Економічне співтовариство країн Західної Африки (ЕКОВАС) підтримує Адаму Барроу, який у четвер склав присягу нового президента Гамбії.

Він переміг на виборах минулого місяця і його легітимність визнала міжнародна спільнота.

Переговори за міжнародного посередництва, які очолює президент Гвінеї Альфа Конде, мають початися у п'ятницю.

Голова комісії ЕКОВАС Марсель Ален де Соуза заявив, що якщо ці переговори будуть невдалими і Ях'я Джамме відмовиться залишити Гамбію, доведеться вдатися до військових заходів.

Війська із Сенегалу та інших країн Західної Африки увійшли в Гамбію після того, як сплив кінцевий термін, після якого Джамме мав відмовитися від влади.

Переможець виборів Адама Барроу, який лишається в Сенегалі, заявив, що не повернеться в Гамбію, поки військова операція не закінчиться.

Погрозу з боку ЕКОВАС усунути пана Джамме з посади силою підтримали усі 15 членів Ради Безпеки ООН, які, втім, наголосили, що пріоритетом має бути політичне вирішення кризи.

Поразка на виборах

Копирайт изображения Reuters
Image caption Ях'я Джамме закликав провести нові вибори у Гамбії

У грудні Джамме, який правив Гамбією з 1994 року, несподівано програв чергові вибори президента. Його кандидатуру підтримали близько 36,7% виборців, а за його конкурента Барроу проголосували 45,5%.

Спочатку Джамме визнав свою поразку, але потім все ж оскаржив підсумки голосування. Позов, в якому він заявляє про численні порушення на голосуванні, суд розгляне навесні.

У зв'язку з цим термін повноважень Джамме продовжили на три місяці. Барроу і ЕКОВАС відмовилися визнати законність такого кроку, після чого Сенегал і Нігерія почали стягувати до кордону Гамбії війська, а з самої країни почали евакуювати туристів.

Через напругу, яка триває вже кілька тижнів, тисячі жителів країни виїхали в Сенегал, а туристи - переважно європейці - перервали відпочинок і повернулися додому.

У середу сенегальська армія поставила Джамме ультиматум, погрожуючи вторгненням в країну, якщо в ніч на 19 січня він не покине посаду. Джамме проігнорував ультиматум і далі наполягає на своїй легітимності.

Проте негайного вторгнення з боку Сенегалу не було, оскільки не було рішення Ради Безпеки ООН. Тепер же сенегальська армія почала діяти.

Копирайт изображения AFP
Image caption Обраний президент Адама Барроу

Новини на цю ж тему