РПЦ хоче забрати музей Херсонес Таврійський

"Херсонес Таврійський" є об'єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Копирайт изображения Укрінформ
Image caption "Херсонес Таврійський" є об'єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

Сімферопольська і Кримська єпархія просить російське агентство з управління дежавним майном (Росмайно) передати їм у безоплатне користування 24 об'єкти музею-заповідника "Херсонес Таврійський" в анексованому Севастополі.

Як стало відомо, заявку подали ще в листопаді 2016 року. Але Росмайно не розглянуло її з технічних причин - через "некомплектність документів", повідомив севастопольський телеканал НТС з посиланням на прес-службу відомства.

Зараз єпархія готує повторний запит в Росмайно, повідомив голова Севастопольського округу протоієрей Сергій Халюта.

В Росії діє закон, який передбачає передачу релігійним організаціям "майна релігійного призначення, що перебуває у державній або муніципальній власності".

На сайті Української православної церкви (Московського патріархату) міститься інформація, що Сімферопольська єпархія досі є частиною УПЦ (МП).

У червні 2013 року ЮНЕСКО включила Херсонес Таврійський до Списку всесвітньої спадщини. Після анексії Криму Росія включила заповідник до єдиного реєстру об'єктів культурної спадщини народів Російської Федерації.

Однак ЮНЕСКО не визнає Херсонеський музей російським, оскільки більшість країн-членів ООН вважає Крим і Севастополь незаконно анексованою територією.

"Святотатство"

Всі будівлі на території музею-заповідника раніше належали Князь-Володимирському чоловічому монастирю, вважають у Севастопольському благочинні (церковний округ, частина єпархії).

Протоієрей Халюта каже, що для експонатів "Херсонеса Таврійського" держава повинна побудувати сучасний музейний комплекс.

За його словами, зараз цінні експонати музею перебувають у підвалі монастиря. Тобто в приміщенні, не пристосованому для цієї мети. А розміщення експонатів в храмі - це акт святотатства, вважає він.

"Тому потрібно спокійно, без конфліктів, без надривів поступово йти до розуміння того, що Богу потрібно повернути богове, а кесарю віддати кесареве. Ми зобов'язані виконувати закон", - заявив Халюта.

У російському міністерстві культури вважають, що передача Херсонеса Таврійського церкві завдасть "великої шкоди" музею, заявила директор заповідника Світлана Мельникова.

"Треба розуміти, що в тих будинках, на які претендує Сімферопольська єпархія, розміщені експозиційні площі музею, фонди сховища, реставраційні майстерні", - сказала керівник музею.

Копирайт изображения Юрий Лашов
Image caption На території Херсонеса розташований Володимирський собор Московського патріархату РПЦ

На початку 2017 року влада Санкт-Петербурга передала РПЦ Ісаакіївський собор.

Це рішення спровокувало протести науковців і жителів міста. Група активістів направила до суду позов з вимогою визнати рішення про передачу собору РПЦ незаконним.

Новини на цю ж тему