Суд заборонив уряду Британії починати "брекзит" без парламенту

Supreme Court judgement being read out

Верховний суд Британії ухвалив рішення, за яким для початку процедури виходу з ЄС уряд повинен отримати схвалення британського парламенту. Таке рішення підтримали вісім суддів, проти проголосували троє.

Це рішення означає, що прем'єр-міністр Тереза Мей не може почати переговори з ЄС, поки обидві палати не дадуть на це згоду. Втім, за очікуваннями, пані Мей мала почати ці переговори до 31 березня.

Британський уряд заявляє, що має повноваження вести переговори про вихід з ЄС без необхідності консультацій з депутатами.

Суд також постановив, що для виходу з Євросоюзу влада Британії повинна провести консультації з представниками Шотландії, Уельсу та Північної Ірландії.

На слуханнях у Верховному суді не розглядали питання, чи виходити Британії з ЄС. Всі сторони згодні, що це питання було вирішене на референдумі 23 червня 2016 року, коли майже 52% громадян проголосували за вихід.

Уряд Терези Мей наполягає, що міністри можуть ініціювати переговори про "брекзит" відповідно до королівської прерогативи - повноваженнями укладати і розривати угоди.

Юристи уряду також стверджують, що коли парламент ухвалював законодавство про референдум, то усвідомлював до чого це може призвести, - і не зажадав для себе остаточного слова.

Раніше група позивачів на чолі з інвестиційним банкіром Джиною Міллер і перукарем Дейр Душ Сантушем звернулася до Високого суду Лондона. Їх позиція полягає в тому, що міністри не мають права змінювати конституційні закони, створені протягом чотирьох десятиліть членства в ЄС, і тому запустити процедуру "брекзиту" повинен саме парламент.

У листопаді Високий суд Лондона погодився з думкою позивачів, після чого уряд подав апеляцію до Верховного суду.

Новини на цю ж тему