Фармацевти: через невизначеність з аптек можуть зникнути ліки

З 1 лютого держава регулюватиме ціни на ліки трьох груп Копирайт изображения AFP/FRANCK FIFE
Image caption З 1 лютого держава регулюватиме ціни на ліки трьох груп

Через невизначеність щодо правил утворення цін та націнок на ліки, щодо яких із 1 лютого мають застосовувати принцип референтного ціноутворення, дистриб'ютори зупинили їхню закупівлю - про це ідеться у відкритому зверненні представників фарміндустрії до прем'єр-міністра Володимира Гройсмана.

Вони стверджують, що урядові постанови з цього приводу мають "цілу низку протиріч та колізій у регулюванні відшкодування вартості лікарських засобів", які "можуть призвести до непередбачуваних наслідків".

"Це потенційно наражає країну на суттєвий ризик", - ідеться у зверненні.

"Вже на сьогодні у зв'язку з невизначеністю щодо правил утворення цін та націнок дистриб'ютори зупинили закупівлю лікарських засобів, які входять до зазначеного вище переліку, імпортери та виробники не розуміють, чи матиме право аптечна мережа їх реалізовувати, що може призвести до дефіциту цих лікарських засобів в нашій державі, а громадяни України втратять доступ до лікування", - додали представники фармспільноти.

Звернення підписали ГО "Асоціація представників міжнародних фармацевтичних виробників" (AIPM Ukraine), Американська торговельна палата в Україні, Асоціація виробників інноваційних ліків "АПРАД", ГС "Аптечна професійна асоціація України" (АПАУ), Громадська спілка "Всеукраїнська фармацевтична спілка "ФАРМУКРАЇНА", Асоціація "Виробники ліків України".

За їхніми словами, усі галузеві асоціації надсилали свої офіційні листи з пропозиціями та проханнями щодо роз'яснення, однак відповіді на жоден з них не надійшло. При цьому представники індустрії кажуть, що підтримують політику уряду щодо реімбурсації - відшкодування вартості ліків.

У міністерстві охорони здоров'я ВВС Україна повідомили, що у понеділок з цього приводу мають провести нараду, на якій обговорять можливі зміни.

Минулого тижня в уряді вже проводили нараду, під час якої представники іноземних виробників заявили, що неспроможні знизити ціни до зазначених у реєстрі МОЗ. За їхніми словами, через це вказані ліки можуть зникнути з ринку в Україні.

Голова правління Ігор Червоненко АПАУ тоді сказав, що аптекам потрібно більше часу, аби продати залишки ліків, закуплених дорожче, ніж зазначено у реєстрі.

Виконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я Уляна Супрун в інтерв'ю ВВС Україна сказала, що саме для цього аптечним мережам виділили місяць - до 1 лютого.

Наприкінці минулого року Кабмін погодив запровадження нового порядку утворення цін на ліки трьох груп - для лікування серцево-судинних хвороб, цукрового діабету ІІ типу та бронхіальної астми. До реєстру входить 21 міжнародна непатентована назва препаратів, що об'єднує 89 позицій лікарських засобів.

Ціни на ті ліки мають утворювати з урахуванням даних про їхню вартість у Польщі, Словаччині, Чехії, Латвії та Угорщині.

Окрім того, з 1 квітня в Україні мають запровадити відшкодування вартості вказаних ліків. На це у бюджеті-2017 передбачили півмільярда гривень.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему