Екс-лідера Каталонії судять за голосування про незалежність

Суд над Артуром Масом Копирайт изображения AP
Image caption Артур Мас (в центрі на передньому плані) очолював уряд Каталонії протягом 2010-2016 років

У Барселоні почався суд над колишнім головою уряду Каталонії Артуром Масом, який 2014 року всупереч забороні конституційного суду організував неформальний референдум про незалежність цього іспанського регіону.

Артур Мас, який пішов у відставку в січні 2016 року, а також його колишня заступниця Джоана Ортега і екс-міністр освіти Ірен Рігау звинувачуються в непокорі рішенню суду, а також у використанні державних коштів не за призначенням.

Прокуратура вимагає позбавити їх права займати державні посади протягом 9-10 років, а також оштрафувати на 30-36 тисяч євро.

Підтримати пана Маса і його соратників до будівлі суду прийшли тисячі людей. Мітингувальники скандували гасла "Ви не одні!" й "Незалежність!".

За підсумками опитування, яке відбулося 9 листопада 2014 року, понад 80% жителів автономної області заявили, що хочуть бачити Каталонію незалежною державою.

Спочатку влада Каталонії планувала провести повноцінний референдум з питання про суверенітет автономії від Іспанії. Однак після звернення іспанського уряду конституційний суд країни визнав проведення референдуму незаконним і зобов'язав владу Каталонії скасувати голосування.

Лідер Каталонії у відповідь заявив, що будь-які кроки уряду Іспанії проти голосування стануть прямою атакою на демократію.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Тисячі людей прийшли до будівлі суду підтримати Артура Маса

Однак регіональна влада вирішила не йти на прямий конфлікт з Мадридом і замість референдуму провела символічне голосування, що не має юридичної сили.

Підсумки опитування, в якому взяли участь понад 2,25 млн з 5,4 млн каталонців, Артур Мас назвав "повним успіхом", а влада Іспанії - "безплідн.о і марною, недемократичною вправою".

Копирайт изображения AFP
Image caption Артура Маса і екс-міністра Ірен Рігау звинувачують у непокорі рішенням суду та у використанні державних коштів не за призначенням

У вересні 2015 року в Каталонії відбулися парламентські вибори, перемогу на яких здобули прихильники відділення від Іспанії. Після цього між партіями, що увійшли до правлячої коаліції, виникли суперечки про формування уряду. Щоб уникнути дострокових виборів, Артур Мас подав у відставку.

Каталонці складають приблизно 16% населення Іспанії, у них своя мова і своя культура. Ідея незалежності стала популярною серед 7,5 млн каталонців на фоні економічної кризи в Іспанії.

Також на цю тему