Науковці дослідили розрив у магнітному полі Землі

Earth's magnetosphere Копирайт изображения Science Photo Library
Image caption Земна магнітосфера захищає планету від неспинного потоку космічної радіації (малюнок)

Науковцям вдалося відстежити події, які розгорнулися після того, як у магнітному полі Землі виник тимчасовий розрив.

Прогалини, які іноді виникають у магнітному полі планети, не є чимось незвичайним. Однак зібрати інформацію про те, що відбувається в цей час, вдається рідко.

Апаратура, яка відстежує космічні промені, зафіксувала, що розрив пов'язаний з різким зростанням інтенсивності таких променів.

Розрив у магнітному полі виник через те, що заряджені частинки, які летіли від Сонця на високій швидкості, бомбардували Землю.

Мюонний телескоп GRAPES-3, розташований у Лабораторії космічних променів (ЛКП) у місті Уті, що на півдні Індії, 22 червня 2015 року зафіксував імпульс галактичних космічних променів з енергією 20 гігаелектронвольт (ГеВ).

Копирайт изображения TIFR
Image caption Розрив у магнітному полі зафіксували за допомогою мюонного телескопа GRAPES-3

"У цьому випадку в магнітному полі виник розрив усього на дві години, а потім усе повернулося до звичайного стану. Сила магнітного поля зменшилася лише на 2%", - розповів ВВС доктор Суніл Ґупта, провідний науковець у ЛКП.

Магнітне поле землі, відоме як магнітосфера, має радіус близько мільйона кілометрів. Воно захищає біосферу планети від постійного потоку радіації, що надходить з Сонця і з космосу.

На Сонці періодично відбуваються так звані корональні викиди маси, коли зірка викидає в космос масивні хмари заряджених частинок. Кожен такий викид може містити мільярди тонн зарядженого газу чи плазми.

Гігантська хмара плазми, яку в 2015 році викинула сонячна корона, сильно стиснула магнітосферу Землі і спричинила потужну геомагнітну бурю. Це, в свою чергу, викликало північне сяйво, а також призвело до перебоїв з радіосигналами у багатьох країнах, розташованих у північних широтах.

Копирайт изображения NASA/SDO/AIA
Image caption Сонце регулярно викидає в космос величезні хмари заряджених частинок

Математична симуляція цієї події, яку виконала команда з GRAPES-3, показала, що під натиском сонячної плазми магнітне поле Землі тимчасово привідкрилося, дозволивши галактичним космічним променям з нижчими енергіями проникнути в атмосферу.

За словами доктора Ґупти, заміри цього двогодинного розриву, проведені в Лабораторії космічних променів, "дають нам глибшу інформацію про значно більшу ділянку космосу, ніж інструменти, які працюють на супутниках".

Копирайт изображения DR P. MARAZZI/SCIENCE PHOTO LIBRARY
Image caption Північне сяйво - один із наслідків геомагнітних бурь

Така масштабна подія, яка потенційно матиме вплив на людську інфраструктуру, може повторитися в будь-який час. Тож учені намагаються поліпшити прогнози так званої космічної погоди.

"Вони можуть спричиняти короткі замикання в енергомережах, наприклад у високовольтних трансформаторах, які постачають струм до наших міст, викликати збій у роботі супутників зв'язку, що впливатиме, наприклад, на інтернет і мобільні телефони, і мають вплив на все, що використовує електрику", - каже доктор Річард Гаррісон з Лабораторії Рутфорда Апплтона у Оксфордширі, Британія.

Науковці з ЛКП сподіваються, що величезна кількість нових даних, які тепер стали їм доступні, допоможуть краще передбачати такі події і готуватися до них.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему