Китаєць, якого півстоліття утримували в Індії, повернувся додому

Ван Ци
Image caption Мати Ван Ци померла 10 років тому. На похорон він потрапити не зміг

Китайський військовий інспектор Ван Ци зміг побачити сім'ю в КНР вперше з 1963 року, коли він помилково забрів на територію Індії й утримувався там спочатку як ув'язнений, а потім - уже на волі - як жертва бюрократії.

У Пекіні рейс з Ван Ци зустріли члени його сім'ї. Коли ж Ван долетів до рідного міста Сяньян, в провінції Шеньсі, натовп городян розгорнув в аеропорті банери: "Ласкаво просимо додому, солдате: важкий був твій шлях".

Питанням його повернення останнім часом займалося МЗС Китаю, але справа рухалася дуже повільно: дійсний паспорт своєї рідної країни колишній військовий отримав тільки 2013 року.

За понад 50-річну відсутність на батьківщині чоловік знайшов дружину в Індії.

Його дружина зараз має серйозні проблеми зі здоров'ям. Крім того, незрозуміло, чи захоче - і чи зможе - Ван повернутися в Індію, де він провів більшу частину свого життя.

У дітей китайського військового є індійські паспорти, а нього самого - документ від МЗС Індії, який дозволяє йому виїхати з країни.

Image caption Поки що незрозуміло, чи зможе Ван повернутися в Індію

У січні 1963 року Ван Ци проводив розвідку в китайсько-індійській прикордонній зоні, допомагаючи колегам будувати дорогу для армійської техніки, й ненароком перетнув кордон.

Після багатьох годин поневірянь голодний і втомлений чоловік зустрів фургон Червоного Хреста і звернувся по допомогу. Медики передали його індійській армії.

Потім він провів понад шість років у різних пенітенціарних установах, але 1969 року індійський суд дав йому волю.

Втім, повернутися на батьківщину йому не дозволили. Натомість співробітники МВС Індії вивезли його у віддалене штату Мадхья-Прадеш в центральній частині Індії.

Наступні 47 років він провів в Індії. За цей час він освоїв професію мукомола і створив сім'ю. Як розповідали сусіди колишнього військового, сім'я Вана жила в бідності.