На дні океану накопичуються заборонені хімікати

Amphipod Копирайт изображения Dr Alan Jamieson, Newcastle Uni
Image caption Бокоплавів, у тілах яких накопичуються забрудники, дістали з дна двох глибоких западин у Тихому океані

На дні найглибших океанічних западин дослідники знайшли штучні хімічні сполуки, які було заборонено ще в 1970-х роках.

Науковців здивувало, що в глибоководних морських екосистемах зберігається відносно висока концентрація забрудників, таких як ПХБ і ПБДЕ.

Ці хімікати були у широкому вжитку у ХХ ст, однак потім виявилося, що вони токсичні і мають здатність накопичуватися у довкіллі.

Результати дослідження опублікував журнал Nature Ecology and Evolution.

Команда вчених на чолі з доктором Аланом Джесоном з Університету Ньюкасла вимірювала рівень забрудників у жирних тканинах бокоплавів (ряд ракоподібних) з глибин Тихого океану.

Цих істот піднімали на поверхню за допомогою спеціально сконструйованих апаратів, які занурювалися в глибини Маріанського жолоба і жолобу Кермадек. Обидві ці западини мають глибину понад 10 км і розташовані на відстані 7000 км одна від одної.

Не розкладаються

У тілах бокоплавів знайшли, зокрема, поліхлорований біфенил (ПХБ) і полібромовані дифенилові ефіри (ПБДЕ), які раніше широко використовували як електричні ізолятори і антипірени - речовини, що утруднюють займання матеріалів.

ПХБ заборонили у 1979 році, однак на той час людство виробило близько 1,3 млн тонн цього хімікату.

Ці сполуки, які потрапили в довкілля внаслідок промислових аварій або через звалища відпрацьованих матеріалів, продовжують циркулювати в біосфері, оскільки майже не розкладаються природним чином.

Дослідники вказують, що поки що не можуть вписати рівень забруднення в глибинах Тихого океану в ширший контекст, тому що їм бракує даних.

Однак вони відзначають, що найвищий рівень ПХБ, який вони зафіксували у Маріанському жолобі, у 50 разів перевищує забруднення цим хімікатом у тілах крабів з рисових полів долини Ляохе, однієї з найзабрудненіших річок Китаю.

Вчені припускають, що ці хімікати потрапили в океанічні жолоби разом з пластиковими відходами і тілами мертвих тварин, які опускаються на дно. Там їх їдять бокоплави й інші глибоководні істоти.

Автори дослідження застерігають, що глибини океану можуть стати "помийницею" таких забрудників, концентрація яких на глибині вища, ніж біля поверхні океану.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему