В енергетиці України запровадили надзвичайний стан

засідання уряду Копирайт изображения UNIAN

Уряд запровадив тимчасові надзвичайні заходи в енергетиці. Таке рішення ухвалили на позачерговому засіданні Кабміну.

"Ми зібрали Кабмін, щоб запровадити надзвичайні заходи в енергетиці через блокаду поставок вугілля", - заявив премєр Володимир Гройсман на засіданні.

Прем'єр повідомив, що блокування вугілля призводить не лише до того, що його бракує на ТЕС для тепла та електрики, але й до проблем у металургії, де "працюють 300 тисяч працівників" і яка дає 20% українського експорту.

"Інакше, як підрив економіки - це назвати неможливо. Може, комусь хочеться, щоб зростання економіки було зупинено? Я вчергове закликаю - розблокувати постачання вугілля. Все інше, будь ласка, блокуйте, контролюйте, боріться з контрабандою і в цьому питанні можете на мене розраховувати", - заявив прем'єр.

Офіційна назва розпорядження Кабміну: "Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електроенергії".

Володимир Гройсман додав, що ініціюватиме скликання засідання РНБО з цього питання: "Я вважаю, що блокада вугілля - це злочин. Принаймні, що стосується вугілля, про інше не берусь судити".

Надзвичайні заходи без "дискомфорту"

Як повідомив міністр енергетики Ігор Насалик, у постанові про надзвичайні заходи містяться кроки, які дозволять мінімізувати негативні наслідки браку вугілля антрацитової групи.

Крім того, передбачені можливі графіки відключень об'єктів від енергопостачання та варіанти переходу до ручного управління ТЕС, щоб максимально використовувати газове вугілля, а мінімально - антрацит.

За словами міністра, заходи можуть зменшити споживання антратиту на 300 тис. тонн на місяць.

Як наголосив прем'єр-міністр, урядовці зроблять "все для того, аби мінімізувати наслідки і уникнути відключень" для українців через запровадження надзвичайних заходів.

Питання з передісторією

Під час засідання антикризового енергетичного штабу у понеділок в уряді заявляли, що "віялові" відключення електроенергії через дефіцит антрацитової групи можуть торкнутися семи областей - Харківської, Дніпропетровської, Київської, Чернігівської, Запорізької, Сумської та Черкаської.

На початку тижня в НЕК "Укренерго" заявили, що за умови надзвичайного стану, загальних запасів вугілля антрацитової групи на всіх ТЕС вистачить на 40 діб.

Проте по окремих ТЕС запаси складають від 14 до 100 діб.

Міністр Насалик казав, що Україна зможе позбутися залежності від антрацитового вугілля, що видобувається на непідконтрольній території України, через 2-2,5 роки. Проте прем'єр Гройсман на засіданні уряду у вівторок заявив, що на це знадобиться від 3 до 5 років, а також щорічні додаткові витрати у розмірі 15 млрд грн.

Гройсман: на "вугільну незалежність" потрібно 3-5 років

Пробеми з формулою

Проте ці розрахунки базуються на ціні вугілля, яка закладається у тарифи на електроенергію. Міністр енергетики і прем'єр твердять, що у тариф не закладена формула "Роттедам+" (вартість вугілля у порту Роттердам плюс доставка до України). Тому вугілля з непідконтрольних територій удвічі дешевше за те, яке Україна могла б імпортувати з інших країн.

Проте у НКРЕКП, яка визначає тарифи і запровадила формулу "Роттердам +" у березні минулого року, кажуть, що формула діє і була запроваджена саме для того, щоб українські енергетичні компанії могли вільно імпортувати потрібні обсяги антрациту з будь-якої країни.

Питання постачання вугілля з непідконтрольних Києву територій постало ще після перших запеклих боїв на Донбасі влітку 2014 року.

Левова частка українських ТЕС працює на антрациті, який видобувається на шахтах, що залишилися у так званих "республіках" Донбасу.

Українські урядовці наголоують, що шахти офіційно зареєстровані на контрольованій території і сплачують податки саме Україні.

Проте активісти, які блокують залізничні шляхи, а також деякі експерти сумніваються у тому, що шахти могли б працювати у "ДНР" та "ЛНР" без дозволу їх очільників та сплати податків до казни самопроголошених "республік".

Чи можна не купувати вугілля з "ЛНР"-"ДНР"?

Україна вже запроваджувала надзвичайний стан в енергетиці. Це було влітку 2014 - після того, як "Газпром" запровадив режим передоплати за газ і припинив постачання. Надзвичайний стан тривав до травня 2015. За два з половиною року після цього Україна перейшла на імпорт газу з європейського напрямку, відмовившись від імпорту із Росії.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему