Психіатри сперечаються, чи можна ставити Трампу діагнози

Трамп Копирайт изображения Getty Images
Image caption Дональд Трамп іноді поводиться досить дивно та емоційно

Здається неймовірним ставити таке питання, коли маєш справу з людиною, яка керує багатомільярдною бізнес-імперією та розгромила своїх опонентів на шляху до крісла керівника США.

І все ж таки спеціалісти насправді розмірковують щодо психічного здоров'я президента США.

Дискусія про дієздатність Дональда Трампа вийшла у публічний простір після того, як десятки спеціалістів в цій сфері написали відкритого листа. У ньому стверджувалось, що "небезпечна емоційна нестабільність" президента робить його непридатним для цієї посади.

Їхній заклик порушив шановану серед психіатрів традицію не ставити діагнозів публічним людям, і один з провідних професіоналів сфери вже розкритикував колег, назвавши це "психіатричне паплюження" образливим для душевнохворих.

У чому, власне, справа?

Дебати про психічну стійкість пана Трампа не нові і почались задовго до президентських виборів листопада минулого року.

Проте більшість спеціалістів в цій сфері утримались від публічних заяв - у відповідності з так званим "правилом Голдуотера", ухваленим Американською психіатричною асоціацією в 1973 році.

Воно забороняє психіатрам ставити діагнози, якщо у них не було можливості особисто оцінити здоров'я людини. Правило запровадили після публікації одним американським журналом у 1964 році статті, для якої редакція попросила тисячі експертів прокоментувати психічний стан кандидата у президенти від республіканців Баррі Голдуотера.

Американська психіатрична асоціація минулого року попередила колег, що порушення цього правила під час президентської кампанії буде "безвідповідальним, можливо, несправедливим і, безумовно, неетичним".

Проте зараз деякі спеціалісти все ж вирішили виступити відкрито, і деякі з них підписали петицію з вимогою відставки Трампа. Вони вже зібрали більше 24 тисяч підписів.

Дехто допускає, що у Трампа нарцисичний розлад особистості. Симптоми цього розладу, у викладі журналу Psychology Today, наступні:

  • грандіозна самооцінка, брак або відсутність емпатії стосовно інших людей, потреба у захопленні іншими;
  • впевненість у власній перевазі і необхідність особливого ставлення до себе;
  • потреба у возвеличуванні себе і увазі до себе, а також проблеми зі сприйняттям критики або поразки.

Виняткова ситуація?

У листі в газету New York Times 35 спеціалістів у сфері психіатрії попереджають, що "небезпечна емоційна нестабільність", яка виражається в особливостях мови та дій Трампа, робить його "непридатним для безпечного служіння на посаді президента".

Вони також відмічають, що весь цей час беззастережно виконували правило Голдуотера, але зараз, на їхню думку, настав час перервати мовчанку.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Психологи утримувались від коментарів під час виборчої кампанії

"Це мовчання призвело до того, що ми не могли поділитись своїми знаннями зі збентеженими журналістами та членами Конгресу у настільки критичний момент. Ми остерігаємось, що ставки занадто високі, щоб ми могли мовчати й надалі", - йдеться у заяві.

"Виступи та дії пана Трампа демонструють нездатність терпіти відмінні від своїх погляди, що призводить до гнівної реакці з його боку. Його слова і поведінка говорять про абсолютну нездатність до співпереживання", - вказано у листі.

Також психіатри кажуть, що "особи з такими рисами характеру викривлюють реальність у відповідності зі своїм психічним станом, нападаючи на факти та тих, хто їх відтворює (журнали, вчені)".

Цього тижня сенатор від Демократичної партії Ел Франкен повідомив, що кілька його республіканських колег у розмові з ним висловили занепокоєння душевним здоров'ям Трампа.

Ця стурбованість, за його словами, викликана сумнівами відносно відвертості президента і підозрою, що президент "багато бреше".

Чому не всі з цим погоджуються?

Інші спеціалісти у сфері психіатрії відмічають, що, окрім порушення правила Голдуотера, озвучений колегами діагноз Трампу - це образа психічно хворих людей.

В іншому листі в New York Times лікар Аллен Франсес, один з авторів авторитетного підручника з класифікації психічних розладів (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders IV), написав, що "більшість непрофесійних діагностиків" брехливо нагородили Дональда Трампа ярликом нарцисичного розладу особистості.

"Він, можливо, першокласний нарцис, але це не означає, що він психічно хворий, оскільки він не відчуває дискомфорту і порушень нормальних функцій, що є необхідною умовою для визначення діагнозу", - говорить пан Франсес.

Копирайт изображения Getty Images

За його словами, Трамп скоріше створює стурбованість іншим людям, ніж відчуває її на собі, та лише виграв від всіх маній величі, егоцентризму та нестачі емпатії.

"Це ганебна образа для душевнохворих (які, як правило, добре себе поводять і діють з найкращими намірами) - бути прирівняними до пана Трампа (який не робить ні одного, ні іншого)", - продовжує спеціаліст.

Він вказує, що жахлива поведінка "рідко значить психічну хворобу, а душевнохворі рідко ведуть себе жахливо".

"Подібне психіатричне паплюження - це непродуманий спосіб протистояти нападкам Трампа на демократію", - вважає спеціаліст.

Новини на цю ж тему