І цим морпіхам США не дають зброю! - що про Україну говорять у Мюнхені

Сенатор США Джон Маккейн і український президент Петро Порошенко Копирайт изображения Getty Images
Image caption Сенатор США Джон Маккейн і український президент Петро Порошенко під час 53-ї Мюнхенської конференції з питань безпеки

У Німеччині триває Мюнхенська конференція з безпеки - один з головних міжнародних форумів у світі.

Його головними темами стали питання політики нової адміністрації США на чолі з Дональдом Трампом, а також єдність ЄС після виходу Великої Британії.

Втім, як розповів у коментарі українській службі ВВС екс-заступник міністра закордонних справ Олександр Чалий, цього року Україну згадують значно частіше, ніж минулого.

"Але це такий захід, на якому що менше говорять про країну, тим краще", - додав дипломат.

Що ж саме говорили про ситуацію в Україні - в огляді ВВС.

Критичний 2017 рік

Мова про Україну йшла у вступному слові німецького дипломата і голови Мюнхенської конференції Вольфганга Ішингера.

Він наголосив, що Європа та світ перебувають у найбільш невизначеному становищі від закінчення Другої світової війни. І сталося це, за його словами, через поки невідому політику США та дії Росії.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Німецький дипломат і голова Мюнхенської конференції Вольфганг Ішингер.

"В останні дні ми бачили нову, сильнішу риторику Сполучених Штатів на адресу Москви, наприклад, щодо її неповаги до України через Крим. Чи буде такий зсув [риторики] тривалим?" - запитав Вольфганг Ішингер.

Німецький дипломат також додав: "І чи буде Вашингтон говорити про це з союзниками? Чи братиме Вашингтон до уваги інтереси європейських партнерів у відносинах з президентом Путіним. Тут багато питань, сумнівів і занепокоєння".

Багато йшлося про Україну і в програмному документі, який підготували до Мюнхенської конференції-2017, який отримав назву "Після правди, після Заходу, після Порядку?".

Там, зокрема, вказується, що попри зменшення міжнародної уваги, конфлікт на Сході України ще не завершився. І водночас "все більше політиків спекулюють на тому, щоб скасувати санкції" щодо Росії.

"Для українців, як і для решти Європи, 2017 рік - із виборами у головних європейських країнах та за нової адміністрації у США - буде критичним роком", - йдеться у дослідженні, який підготували під егідою Вольфганга Ішингера.

НАТО і Росія

Говорили про Україну і голова НАТО Єнс Столтенберг та посол Росії Сергій Лавров, які у п'ятницю провели офіційну зустріч на форумі.

"Ми, звичайно, обговорили Україну. Є всім відомі розбіжності між НАТО та Росією. Я підкреслив важливість повного виконання Мінських домовленостей, а такого того, що НАТО підтримує суверенітет, територіальну цілісність України", - цитує пана Столтенберга УНІАН.

"Після анексії відносини між НАТО та Росією погіршилися і не оздоровилися з цього часу", - додав керівник Північноатлантичного альянсу.

У МЗС Росії ж у коментарі про зустріч про Україну не згадали, обмежившись лише тим, що Сергій Лавров і Єнс Столтенберг обговорили "ряд актуальних питань світового і європейського порядку денного".

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Голова НАТО Єнс Столтенберг на конференції у Мюнхені

Сам Сергій Лавров виступатиме у Мюнхені в суботу - з окремою заявою.

Росія послідовно заперечує свою причетність до конфлікту на Донбасі, однак визнає присутність там російських добровольців і військових у "відпустці".

Морпіхи

Чи не найбільш емоційним за весь перший день був виступ українського президента Петра Порошенка, який заявив що "Путін ненавидить Україну".

Він додав, що через російську артилерію там постійно гинуть українські бійці.

У відповідь на це американський сенатор-республіканець Джон МакКейн пригадав свій нещодавній візит на Схід України, де в районі Маріуполя він відвідав позиції морських піхотинців.

"І ці сміливі морпіхи воюють проти Росії, й США не надає їм летальну зброю!" - наголосив сенатор.

Він додав, що "росіяни вбивають українців кожного дня".

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Британський міністр закордонних справ Борис Джонсон заявив, що Британія підтримує Україну

За прогнозом Джона МакКейна, ситуація на Сході України може погіршитися, "і це стане випробуванням для нової адміністрації США".

Водночас британський міністр закордонних справ Борис Джонсон запевнив, що Велика Британія "на сто відсотків підтримує Україну".

А його китайський колега Ван Ї хоча й прямо не згадав про Україну, однак констатував, що "вирішення проблем за рахунок сусідів лише збільшує кількість цих проблем".

Українська тема продовжиться у Мюнхені у суботу на "українському ланчі", організованому Фондом Пінчука. У розмові з ВВС Україна представники МЗС відзначили, що станом на вечір п'ятниці не було відомо, чи будуть на ньому офіційні представники від уряду.

BBC Україна також повідомили, що у суботу на конференції виступить екс-прем'єр Арсеній Яценюк.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему