Сексуальне насильство в АТО розслідують в одній справі - ООН

Жінка дивиться в розбите вікно

Автор фото, Getty Images

Єдине кримінальне провадження у справі про сексуальне насильство в АТО зараз розслідують щодо батальйону "Торнадо". Про це йдеться у доповіді управління Верховного комісара ООН з прав людини.

Ця доповідь охоплює період від 4 березня 2014 року до 31 січня 2017.

Там зазначають, що троє членів "Торнадо" звинуватили у "задоволенні статевої пристрасті неприродним способом з використанням фізичного насильства". Через характер справи слухання в Оболонському суді закрили для громадськості.

У Військовій прокуратурі повідомили, що у грудні 2016 року було три кримінальних провадження, які стосувалися звинувачень у сексуальному насильстві, скоєному українськими силовиками або бойовиками проти цивільних у Донецькій та Луганській областях.

Станом на 26 грудня 2016 року два з них закрили через відсутність складу злочину.

У доповіді зазначили, що випадки "масових зґвалтувань" у зоні конфлікту поки що не підтверджуються. Це пояснюють тим, що жертви часто не повідомляють про такі випадки.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Балкон зруйнованого будинку в Донецьку

Управління звертає увагу, що насильство було з боку усіх сторін, які беруть участь у боях. Про це повідомили, посилаючись на людей, які проживають на лінії зіткнення.

ООН зафіксувала, що більшість випадків сексуального насильства була щодо ув'язнених чоловіків і жінок. Їх били, вражали струмом, погрожували зґвалтуванням, а також вчиняли його.

"Доступ до правосуддя є особливо обмеженим на території, яка перебуває під контролем озброєних груп", - зазначили в ООН.

Управління також вказує на безкарність. Там пояснюють це тим, що конфлікт триває, й території під контролем озброєних груп "не мають державних органів".

"Особи, які пережили насильство, особливо в "Луганській народній республіці", не готові повідомляти про випадки насильства в "міліцію" та говорити з УВКПЛ або іншими організаціями через побоювання щодо помсти", - зазначили у доповіді.

Крім того, у доповіді вказали, що у справах про зґвалтування слідчі та співробітники прокуратури використовують лише певні види судово-медичних експертиз як докази.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Акція на підтримку Стамбульської конвенції проти насильства і несправедливості щодо жінок

В ООН зазначили, що не мали доступу до Автономної республіки Крим, тому організація "має обмежену інформацію" про сексуальне насильство там.

В ООН також підкреслили, що психологічні докази катувань не беруть до уваги, хоча це передбачили у Стамбульському протоколі.