Блокада на Донбасі зашкодить українцям - Гройсман

Гройсман

Автор фото, KMU.GOV.UA

Підпис до фото,

На нараді із керівниками металургійних підприємств прем'єр пообіцяв новий порядок "переміщення товарів" з непідконтрольних територій

Проблеми енергетичних і металургійних підприємств, що виникли через зупинку вантажів з непідконтрольних територій, зрештою зашкодять пересічним українцям. Про це заявив прем'єр Володимир Гройсман.

"У деяких містах країни може бути зупинено теплопостачання. Питання електричної енергії під загрозою. Наступне питання - економіка", - заявив прем'єр під час наради щодо проблем підприємств металургії та енергетики у зв'язку із зупинкою перевезень на Донбасі.

На думку пана Гройсмана, якщо блокаду не зняти, то події розгортатимуться наступним чином: зупинка економічного зростання, зменшення надходжень до бюджету, неможливість виконати соціальні програми та скорочення робочих місць.

На думку прем'єра, "вугільна блокада", організована з кінця січня на Донбасі, змушує українські підприємства витрачати валютну виручку на імпорт вугілля і купувати його, зокрема, і в Росії, "яка веде воєнну та економічну агресію проти України".

Він нагадав, що на непідконтрольних Києву територіях вугілля добувається з українських надр та закуповується у підприємств, що зареєстровані в Україні та сплачують податки до українського бюджету.

"Я проти контрабанди, я проти торгівлі на крові. Але я за Україну і за українців, і за національну економіку, і за освітлення й тепло в українських оселях, за те, щоб нам ніхто не забороняв забрати наші українські надра і використовувати їх на благо українських громадян", - заявив прем'єр.

Він закликав ініціаторів блокади відвідати металургійні та енергетичні підприємства, робота яких під загрозою внаслідок блокади, та пояснити їхнім працівниками мотиви своїх дій.

Збитки металургів

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

За оцінками голови об'єднання "Укрметалургпром" Олександра Каленкова, втрати металургійної та суміжних галузей за підсумками року через блокаду становитимуть не менше 3,5 млрд дол.

Маріупольський меткомбінат (входить до складу групи "Метінвест" із контрольованого Ринатом Ахметовим холдингу СКМ) оцінює свої щодобові збитки через скорочення виробництва у 4 млн грн, повідомив генеральний директор підприємства Юрій Зінченко. Він додав, що зупинка лише його підприємства призведе до бюджетних втрат у щонайменше 1,5 млрд грн.

Керівник Авдіївського коксохімічного заводу (входить до СКМ) Муса Магомедов заявив, що у лютому підприємство отримало збитки у 178 млн грн. У березні вони можуть ще зрости, якщо блокаду не зупинять, прогнозує він.

21 лютого "Метінвест"повідомив про зупинку Єнакіївського метзаводу і "Краснодонвугілля" (обидва підприємства розташовані на непідконтрольній території), а 22 лютого на Дніпровському меткомбінаті (належить ІСД) заявили про припинення поставок коксу з Алчевського коксохімічного заводу (розташований на непідконтрольній території).

Ультиматум на ультиматум

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

Блокпост учасників блокади на маріупольському напрямку

У штабі блокади на Донбасі заявили, що відмовляються від переговорів з прем'єр-міністром і планують розширяти географію своєї акції: "Штаб заявляє, що не зверне блокаду, ні за яких обставин, до повного виконання наших вимог (звільнення полонених і заборона торгівлі з окупантами з боку держави), та готовий до протидії будь-яким спробам силового розгону".

"Російські найманці, вбивці українських воїнів вимагають до 1 березня 2017 року припинити блокаду торгівлі з окупантами. Пізніше до цих вимог доєднався офіційний Кремль, який вустами прес-секретаря Путіна Пєскова підтримав вимоги Захарченка і Плотницького та висловив подив бездіяльності української влади стосовно учасників блокади торгівлі на крові", - кажуть там.

27 лютого лідери самопроголошених "ДНР" та "ЛНР" заявили, що вимагають до 1 березня зняти блокаду.

Якщо ж цього не зроблять, вони погрожують ввести зовнішнє управління на всіх підприємствах української юрисдикції, які працюють на територіях "республік". Вони також заявили, що переорієнтують усі виробничі процеси на ринки Росії та інших країн.

Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков закликав ухвалити рішення про зняття блокади на Донбасі.

Що робити?

Раніше в уряді планували переглянути порядок ввезення і вивезення товарів із непідконтрольних територій на найближчому засіданні уряду.

Як заявив Володимир Гройсман, ці правила "критичного переміщення товарів" будуть затверджені на засіданні 1 березня.

Проте, як повідомив у вівторок заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука, поки що проект відповідної постанови проходить узгодження "із зацікавленими державними органами".

Урядовець заявив, що правоохоронці мають притягти до відповідальності організаторів блокади, а не її пересічних учасників, які є дезорієнтованими. Водночас він вважає, що так звана "націоналізація" бойовиками підприємств на Донбасі призведе до їх знищення:

"Це абсолютний блеф, що вони завтра чи післязавтра переорієнтують ці підприємства на російський ринок. Російський ринок не порожній, і ніхто там не чекає на ці напівфабрикати. Якщо ці погрози будуть здійснені, то майбутнє цих підприємств - повне знищення".

Разом із тим, як заявив Максим Тимченко, генеральний директор ДТЕК (енергетичний підрозділ СКМ) вугледобувні підприємства "Ровенькиантрацит", "Свердловантрацит" і "Краснодонвугілля", які розташовані на території так званих "республік", працюють у штатному режимі, попри заяви з "ДНР" і "ЛНР".

Пан Тимченко наголосив, що підприємства групи діють виключно в рамках українського законодавства.