Номінальні зарплати українців зростають, реальні - падають

гаманець Копирайт изображения UNIAN
Image caption Грошей у гаманці може бути і більше

Близько 4 мільйонів українців відчули зростання зарплат, твердить прем'єр Володимир Гройсман. Водночас Держстат повідомляє про зниження реальної зарплати на початку року.

"За нашими підрахунками, 4 мільйони українських громадян вже отримали підвищені зарплати", - повідомив прем'єр під час засідання уряду.

З 1 січня 2017 року набуло чинності рішення уряду про підвищення мінімальної зарплатні майже удвічі - до 3200 грн на місяць.

За оцінками уряду, це рішення передбачає до 40 млрд грн додаткових витрат із бюджету. Проте дозволить збільшити надходження до Пенсійного фонду, а також простимулює економічний розвиток.

Очікується, що підвищення зарплат додасть 0,5% до зростання ВВП країни.

Одночасно із цим набули чинності рішення про штраф за виплату зарплат "у конверті" у розмірі до 100 мінімальних зарплат.

Як повідомляє Державна служба статистики, у січні цього року середня номінальна заробітна плата штатного працівника становила 6008 грн. Це в 1,9 раза вище рівня мінімальної заробітної плати.

Проте номінальна зарплата на початку поточного року була на 7,2% меншою, ніж наприкінці минулого.

Реальна ж середня заробітна платня в січні зменшилася ще більше - на 8,3% порівняно з груднем минулого року.

У Держстаті пояснюють це традиційно вищими, ніж в інші місяці, виплатами у грудні: "У грудні здійснюються нарахування одноразових виплат: винагород за підсумками роботи за рік, за вислугу років, компенсаційних виплат за невикористану відпустку".

Проте коментуючи рішення про підвищення "мінімалки", яка визначає і загальну тарифну сітку зарплат, оглядачі попереджали про небезпеку інфляції.

Реальна зарплата характеризує купівельну спроможність номінальної платні із урахуванням споживчих цін і податків.

Цей розрив добре видно із даних про середню зарплату за рік. За даними Держстату, номінальна зарплатня від січня минулого року зросла на 37,7%, а реальна - лише на 21,4%.

На початку року у Нацбанку заявляли, що інфляція може отримати додатковий 1% через рішення уряду про підвищення "мінімалки".