Малайзія звільнить затриманого громадянина КНДР

Чжона Чхоль Лі Копирайт изображения Reuters
Image caption Чжона Чхоль Лі заарештували через чотири дні після вбивства

Північнокорейця, якого утримують у Малайзії у зв'язку зі смертю Кім Чон Нама - брата лідера КНДР Кім Чен Ина, - мають звільнити і вислати у п'ятницю.

За словами малайзійського генерального прокурора Мохамеда Апанді Алі, чоловік на ім'я Чжон Чхоль Лі є "вільною людиною", оскільки немає "достатніх доказів, щоби звинуватити його".

Зведений брат лідера Північної Кореї помер 13 лютого: його отруїли нервово-паралітичним токсином VX.

Звинувачення у його вбивстві пред'явили двом жінкам.

Малайзія також розшукує кількох північнокорейців, зокрема співробітника посольства, підозрюваного у причетності до вбивства.

Крім того, у четвер Малайзія оголосила, що припиняє безвізовий в'їзд для громадян Північної Кореї з міркувань безпеки.

Зараз у рамках угоди між двома країнами північнокорейці можуть відвідати Малайзію на термін до 30 днів без візи.

Двох жінок Доан Тхі Хуон з В'єтнаму і Сіті Айшу з Індонезії звинувачують у тому, що вони розмазали отруту по обличчю Кім Чон Нама, коли він готувався вилетіти з аеропорту в Куала-Лумпурі.

Чжон Чхоль Лі, який живе в Малайзії протягом останніх трьох років, був затриманий через чотири дні. Поліція не надала детальної інформації про те, чому його затримали.

У четвер посадовці заявили, що його депортують, тому що в нього немає дійсних проїзних документів.

Дипломатичні відносини між Північною Кореєю і Малайзією встановили у 1970-ті роки.

2003 року на фоні зростання торгівлі ресурсами, такими як пальмова олія і сталь, Північна Корея відкрила посольство в Куала-Лумпурі.

Але смерть Кім Чон Нама дуже зашкодила цим відносинам; Малайзія навіть відкликала свого посла з Пхеньяна.

Роль двох жінок

Влада Малайзії в середу пред'явила звинувачення у вбивстві брата лідера Північної Кореї Кім Чон Нама двом жінкам, яких раніше затримали у цій справі.

Копирайт изображения AFP
Image caption Сіті Айша каже, що їй заплатили за участь у розіграші

25-річній громадянці Індонезії Сіті Айші і 28-річній громадянці В'єтнаму Доан Тхі Хуон загрожує смертна кара, якщо їх визнають винними у вбивстві.

Жінок доставили в суд у середу під посиленою охраною в наручниках, на них також були бронежилети. Вхід до будівлі суду охороняли десятки поліцейських.

Згідно звинувачень, які були зачитані в залі суду, дві жінки і ще четверо людей, імена яких не називають, прибули в зону вильоту аеропорту Куала-Лумпура, щоб вбити громадянина Північної Кореї.

Адвокат однієї з обвинувачених Доан Тхі Хуон в залі суду повідомив, що його підзахисна після того, як їй зачитали звинувачення, заявила по-китайськи, що невинна, повідомляє агентство AFP.

Копирайт изображения AFP
Image caption Доан Тхі Хуон заперечує свою провину

Кім Чон Нам був убитий 13 лютого за допомогою великої дози нервово-паралітичного токсину VX.

На відеозаписі з місця вбивства, який потрапив у ЗМІ, видно, як дві жінки підійшли до чоловіка в світлому піджаку й джинсах і накинули йому щось на обличчя. Потім вони втекли, а чоловік підійшов до служби охорони аеропорту.

Влада Малайзії заявила, що жінки пирскнули в обличчя Кім Чон Наму отруйну речовину. Через 15-20 хвилин після цього по дорозі до лікарні він помер.

Сіті Айша заявила, що їй нібито заплатили 400 малайзійських рингітів (близько 90 доларів США), щоб вона "пожартувала з Кім Чон Намом". Їй сказали, що вона пирскнула йому в обличчя "дитяче масло", заявила вона.

Прокурор повідомив, що поки що влада не ухвалила рішення щодо громадянина Північної Кореї, який також був затриманий у цій справі.

У причетності до вбивства Кім Чон Нама підозрюють 10 людей, в тому числі високопосадового співробітника посольства Північної Кореї в Куала-Лумпурі. У Південній Кореї вважають, що щонайменше четверо підозрюваних є північнокорейськими шпигунами.

Кім Чон Нам був старшим єдинокровним братом лідера Північної Кореї Кім Чен Ина. На початку 2000-х років він вважався наступником Кім Чен Іра, але після сварки з батьком був змушений покинути країну.

Кім Чон Нам критикував режим Північній Кореї, а також систему передачі влади в країні.

Новини на цю ж тему