Російські експерти: Крим - регіон з клановою і українською політикою

Севастополь

Автор фото, Alexander Karpushkin/TASS

Підпис до фото,

У Севастополі експерти побачили ризики конфліктів між елітами

Анексовані Росією Крим і Севастополь стали "регіонами ризику" в індексі соціально-економічної і політичної напруженості за підсумками другого півріччя 2016 року. Ці дані підготували експерти Комітету громадянських ініціатив Олексія Кудріна.

В обох регіонах спостерігаються два з трьох параметрів політичних ризиків. Всього їх в індексі три: адміністративна стійкість (відображає стабільність політичного управління і кадрового складу керівництва регіону), конфлікти еліт і "політичний дизайн" (стан політичної системи в регіоні).

У Криму експерти зафіксували високий рівень конфліктів між регіональними елітами, а також низький рівень "політичного дизайну".

У Севастополі ситуацію оцінюють ще гірше. Там нерозвинена політична система ("політичний дизайн") і конфлікти еліт збігаються з низькою адміністративною стійкістю. При цьому соціально-економічні ризики в обох регіонах найнижчі.

Дослідження проводилося з листопада 2015 року, але по Криму і Севастополю до виборів у Держдуми у вересні 2016 року повного набору оцінок не було, уточнюють автори.

Крим був анексований Росією навесні 2014 року. Київ і міжнародне співтовариство продовжують вважати півострів територією України.

"Ментально Крим - це територія з дуже кланової і "українською"політикою, яка на тлі інших регіонів виглядає як занадто жива і публічно-скандальна. Заяви керівників Криму щодо федеральних керівників абсолютно неможливо уявити в устах інших лідерів російських регіонів", - зазначає керівник проекту індексу напруженості Микола Петров.

Протестна активність

Регіонами з найвищою протестної активністю традиційно стали Москва, Санкт-Петербург, а також Хабаровський край, Ростовська і Волгоградська області.

В цілому експерти відзначають скорочення відмінностей між традиційними центрами громадської активності та іншими регіонами, які раніше відставали за рівнем протестної активності.

Закінчилося падіння промислового виробництва, сповільнилися темпи зниження інвестицій і зарплат, пишуть експерти і прогнозують стагнацію. Вони відзначають майбутнє зниження витрат на військово-промисловий комплекс і констатують, що вилучені у регіонів 100 млрд рублів податку на прибуток підуть на користь федералів.

Експерти також відзначають, що привілейоване становище Криму залишилось у минулому. Цього року бюджетні трансферти на нього скоротилися вдвічі, а на Севастополь - на чверть. Також в цих регіонах зафіксований один з найвищих рівнів неповної зайнятості.