Гонтарева назвала ризики для економіки

Валерія Гонтарева Копирайт изображения UKRINFORM

НБУ каже про пришвидшення інфляції на початку року - до 12,7%. Там також вказують на зростання ризиків, пов'язаних із блокадою на Донбасі.

Якщо блокаду зараз знімуть, то її наслідки для економіки будуть незначними, заявила голова НБУ Валерія Гонтарева. Але якщо вона триватиме, то за "песимістичним сценарієм" на кінець року країна може втратити до 1,3% у зростанні ВВП і близько 2 млрд доларів від скорочення експорту металу і зростання імпорту вугілля.

Разом із тим, розповіла голова НБУ, внесок металургійних підприємств, що розташовані на непідконтрольних Києву територіях, у загальні валютні надходження є малим (близько 3%), аби прямо вплинути на ринок.

Пані Гонтарева каже, що нинішня ситуація за своєю критичністю дуже відрізняється від того, що було у 2014 році, коли бої на Сході були у розпалі, а валютні резерви країни - мізерними.

Тепер валютні резерви, які становлять 15,5 млрд доларів, є достатніми, аби згладжувати тимчасові коливання на валютному ринку.

До того ж Київ очікує на чергову порцію позики від МВФ за програмою розширеного фінансування. Ці кошти мають поповнити валютні резерви країни.

МВФ і можлива відставка

За словами Валерії Гонтаревої, 1 березня НБУ отримав остаточний текст нового Меморандуму з МВФ. Вона каже, що з боку НБУ до нього немає зауважень, банк готовий підписати його "хоч сьогодні".

Коли під Меморандумом будуть усі підписи, призначать засідання директорів МВФ, які й ухвалять відповідне рішення. Зазвичай, каже голова НБУ, це відбувається в межах двох тижнів після підписання документу.

Водночас, відповідаючи на запитання, чи може статися так, що це буде останній Меморандум із МВФ, під яким стоятиме підпис голови НБУ Валерії Гонтаревої, вона відповіла: "Таке може бути".

Водночас вона додала, що "офіційно НБУ за місяць подає повідомлення (про відставку голови. - Ред.), ми таке повідомлення не робили, і все правління НБУ працює за графіком".

Від минулого тижня у ЗМІ поновилися розмови про можливу відставку голови НБУ. Втім, за понад два з половиною роки її перебування на посаді, подібні припущення з'являються далеко не вперше.

Інфляція +

Побічним ефектом від блокади і проблем із металургією, енергетикою та експортом може бути погіршення інфляційних очікувань, прогнозують в НБУ.

При цьому на рівень інфляції вже діють інші чинники, про які Нацбанк попереджав раніше. Зокрема, йдеться про наслідки рішення уряду про підвищення мінімальної зарплатні удвічі з 1 січня цього року - до 3200 грн.

Через ці фактори НБУ знову утримався від зниження облікової ставки і залишив її на рівні 14%.

Валерія Гонтарева каже, що у перші три квартали року можна очікувати двозначних показників, але під кінець року інфляція повернеться до однозначних цифр.

При цьому Нацбанк поки що не змінює прогноз щодо інфляції - 9,1% на кінець року.