Цигарки у вітринах штовхають молодь до куріння - дослідження

Цигарки Копирайт изображения UNIAN
Image caption Автори дослідження вважають, що така ситуація заохочує молодь до цигарки

Яскрава викладка сигарет у вітринах стимулює продажі та робить куріння соціально прийнятним, особливо для молоді. Про це ідеться у дослідженні Київської школи економіки.

"В Україні заборонено рекламу, спонсорство та стимулювання продажу тютюнових виробів. Проте тютюнова індустрія обходить цю заборону, коли мова йде про точки продажу", - повідомили у громадській організації "Життя" під час презентації дослідження.

Згідно з його результатами, під сигарети віддають половину вітрини у кіосках Києва. Майже скрізь сигарети розміщені безпосередньо поруч із касою. Популярними є спеціальні бокси чи панно (70% випадків), в оформленні яких використовують яскраві кольори (80%) та освітлення товарів (88%).

Також у кіосках часто розміщують великі пачки цигарок - муляжі реальних брендів та великі упаковки з сигаретами.

"Вітрини магазинів стали майданчиком для реклами сигарет", - заявив голова правління організації "Життя" Андрій Скіпальський.

Згідно з аналізом Київської школи економіки, якщо обмежити представлення тютюнових виробів у торгових точках, то це може значно зменшити рівень споживання тютюну. Натомість, діти і підлітки, які бачать такі вітрини, мають на 60% більший ризик почати курити.

"Через викладку тютюнових виробів бренди сигарет стають впізнаваними, а куріння сприймається як суспільна норма", - додав Джошуа Абрамс, директор програм Євразійського регіону кампанії "За майбутнє дітей без куріння".

Рекламу тютюнових виборів в Україні повністю заборонили у 2012 році - як і курити майже у всіх закритих приміщеннях. Але юрист проекту "Київ без тютюнового диму" Петро Король наголосив: українські закони не дають чіткого визначення, що є стимулюванням продажу тютюнових виробів.

"Контролюючі органи стверджують, що яскраве оформлення вітрин тютюнових кіосків та інших місць продажів не є прямим порушенням чинного закону", - додав він.

Аби вирішити цю проблему, у парламенті вже зареєстрували відповідний законопроект.

"Я вірю, що у Верховній Раді вистачить відповідальних парламентарів, щоб його прийняти, незважаючи на шалений спротив тих, хто за рахунок здоров'я нації поповнює власні рахунки на офшорних компаніях", - сказала одна з авторів документа, голова парламентського комітету з питань охорони здоров'я Ольга Богомолець.

У результатах дослідження зазначено, що в 2016 році у Києві сигаретами торгували майже 3200 кіосків, 64% з яких встановлені нелегально.

Представники антитютюнових організацій зазначили, що сигарети у вітринах вже не розміщують у Канаді, Ісландії, Великій Британії, Норвегії, Фінляндії, Ірландії, Хорватії, Білорусі, Росії, Австралії, Новій Зеландії, Непалі, Панамі, Кенії.

Новини на цю ж тему