Міжнародний суд ООН розпочинає слухання у справі Україна проти Росії

Зруйнований вибухами будинок Копирайт изображения Getty Images
Image caption Україна доводитиме у Міжнародному суді ООН, що Росія підтримує сепаратистів "ДНР-ЛНР"

Міжнародний суд ООН у Гаазі 6-го березня розпочинає перші слухання за позовом України до Росії про порушення конвенцій ООН про протидію фінансування тероризму та про ліквідацію всіх форм расової дискримінації.

Українську делегацію очолює заступник міністра закордонних справ України Олена Зеркаль.

До складу делегації увійшли директор департаменту Євросоюзу МЗС України Всеволод Ченцов, керівник головного департаменту зовнішньої політики і євроінтеграції адміністрації українського президента Ігор Жовква, заступник генпрокурора Євген Єнін, голова Секретаріату уповноваженого парламенту з прав людини Богдан Крикливенко, а також начальник апарату глави СБУ Олександр Ткачук.

Олена Зеркаль, коментуючи перспективи цієї справи, визнавала, що процедура розгляду - складна, тому може тривати не один рік.

"Після ухвалення судом рішення про застосування тимчасових заходів суд дає деякий час на подання меморандуму з усією доказовою базою. Після цього другій стороні дають час на підготовку контрмеморандуму. Справа буде тривала і судом розглядатиметься роки", - сказала журналістам Олена Зеркаль.

МЗС України доводить у позові, що Російська Федерація порушує дві міжнародні Конвенції.

Перша - про боротьбу з фінансуванням тероризму. Україна вважає, що це відбувається шляхом надання зброї та інших видів допомоги незаконним збройним формуванням, серед яких називає "ДНР" та "ЛНР", які вчинили низку актів тероризму на території України.

Друга Конвенція - про ліквідацію всіх форм расової дискримінації. У позові ідеться про те, що Росія причетна до дискримінації неросійських громад, які проживають на окупованій території Криму, зокрема, спільнот етнічних українців і кримських татар.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption ФСБ Росії заборонило меджліс кримськотатарського народу

Росія каже, що хотіла "діалогу"

Керівництво Росії постійно заперечує звинувачення у причетності до конфлікту на Cході, що їх висуває Україна, а також називає законною анексію Криму.

У міністерстві закордонних справ РФ заявили, що вона використає "доступні засоби правового захисту" у зв'язку з позовом України до Міжнародного суду ООН.

"На жаль, українська сторона не виявила інтересу до діалогу з Росією і в односторонньому порядку, перервавши консультації, вирішила подати позов до Міжнародного суду. Російська Федерація має намір використовувати доступні засоби правового захисту", - ідеться у коментарі МЗС Росії, розміщеному на його сайті.

Російське зовнішньополітичне відомство також заперечило висунуті Україною звинувачення.

"Російська Федерація щиро намагалася розібратися в суті претензій української сторони, сумлінно перевіряючи її заяви, однак зіткнулася зі стійким небажанням українських відомств вести предметний діалог і в кінцевому результаті - з одностороннім розривом консультацій українською стороною. (...) Перспектива організації на підставі угоди сторін нейтрального міжнародного арбітражу, який міг би розібратися в ситуації, також не влаштувала Київ", - вказує МЗС Росії.

Прецедент з Румунією

Україна має досвід участі у судовому процесі у Міжнародному суді ООН.

В результаті територіальної суперечки через приналежність острова Зміїний у Чорному морі Румунія подала скаргу на Україну. Цей судовий процес тривав із 2004 по 2009 рік.

Україна наполягала на тому, що Зміїний є саме островом, натомість, Румунія вважала його скелею. Ці розбіжності не дозволяли завершити делімітацію шельфу Чорного моря, у якому на початку 2000-х були знайдені значні поклади нафти та газу.

Рішення Міжнародного суду ООН у цій справі багато хто називав компромісним, проте Україна не була ним задоволена.

Суд підтвердив українську приналежність острова Зміїний та наявність українських територіальних вод навколо нього, однак вирішив, що цей острів не є складовою частиною берегової лінії.

Внаслідок цього рішення Румунія під час делімітації отримала більшу частину шельфу Чорного моря, багату на поклади вуглеводнів.

Новини на цю ж тему