Полісся: бурштин, життя і смерть

Бурштин
Image caption У Рівненській, Житомирській та Волинській областях знову починається "бурштиновий сезон"

Багато води. На полях. В озерах, ставках і штучних, виритих спеціально для видобутку бурштину каналах. Велика вода кличе старателів на Поліссі до роботи.

З моторами, генераторами, пожежними рукавами, тичками і сачками вони вирушають на родовища. Чоловіки і жінки, літні люди і діти.

Нелегальні старателі з мотопомпами вийшли на родовища в усіх північних районах Рівненщини. Про масовий видобуток повідомляють і з Житомирщини. Та найбільше в перші дні весни відзначився Клесів (Рівненська область), який місцеві в жарт називають бурштиновою столицею Полісся.

Саме там ще до того, як бурштин став популярним, а нелегальний експорт масовим, першими почали добувати камінь.

Бурштинові війни

Свого часу місцеві нелегальні старателі вимагали легалізації видобутку сонячного каміння, вдаючись до блокування міжнародної траси Київ-Варшава. У 2014-2015 роках вони протестували проти свавілля правоохоронців, заявляючи, що ті отримують гроші, покриваючи незаконний видобуток. Та, зрештою, розчарувалися в перспективі .

У Клесові працюють одразу кілька бурштинових родовищ - найпопулярніші місця - це урочище "Азалія" за півкілометра від міжнародної траси, родовище поблизу місцевої електропідстанції та урочище "Хрести".

На в'їзді до "Хрестів" - УАЗ зі спецпризначенцями. Присутність тут поліцейських в балаклавах пояснює начальник Сарненського відділу поліції Сергій Смаглюк. Він розповідає, що 1 березня пообіді місцеві не пускали до урочища правоохоронців, які прибули після повідомлення про роботу 15-ох мотопомп. Дорогу спецпризначенцям, за словами начальника відділу, заблокували 120 невідомих, які поводилися зухвало, перешкоджаючи поліцейським.

"На вимогу припинити кримінальне правопорушення і не втручатись у роботу працівників правоохоронного органу під час виконання службових обов'язків, останні продовжували поводити себе агресивно та не дали змоги припинити факт незаконного видобутку бурштину-сирцю", - зачитує з листка начальник Сарненського відділу поліції.

Врешті, за словами Сергія Смаглюка, спецпризначенцям вдалося вмовити місцевих зупинити мотопомпи. Та того ж дня роботу знову відновили, зізнається начальник відділу.

Image caption Взимку бурштин не мили через мороз, а тепер знову беруться до роботи

Зараз у Сарненському районі працює оперативний штаб з протидії незаконному видобутку бурштину, але там лише 20 працівників поліції спеціального призначення. А взимку було усього 10.

Оперативний штаб почав свою роботу ще у квітні минулого року за наказом Хатії Деканоїдзе, яка тоді очолювала Національну поліцію. Приданим силам оперштабу (додатковим підрозділам поліції, які відрядили по Полісся - Ред.) вдавалося не допускати масового видобутку бурштину.

Про точну кількість спецпризначенців тоді не повідомляли. На ротацію приїздили спецпідрозділи з різних областей. За неофіційною інформацією одночасно в Рівненській області у той час постійно перебували більше сотні поліцейських, переважно працівників колишнього підрозділу "Беркут".

Та на початку листопаду - після відставки Хатії Деканоїдзе - придані сили оперштабу залишили Рівненщину, хоч формально штаб продовжував працювати.

Багато не заробиш

Після сутичок і відкритого кримінального провадження в урочищі "Хрести" на перемитих помпами полях залишилися тільки селяни з сачками. Ці люди намагаються знайти у воді залишки бурштину, який не встигли забрати старателі, що водою під тиском вимивають грунт і забирають найкраще каміння. Селянам дістаються крихти - невеличкі камінці, які тут називають "мінусом".

"На цьому багато не заробиш", - каже Надія, дістаючи з кишені камуфльованої куртки жменьку каміння. Розтискає кулак і показує маленькі темно-коричневі камінці, перебираючи кожен мозолистими пальцями. Трохи більше від десяти - стільки вона "набовтала", як тут кажуть, сачком з ранку до обіду.

Image caption Звичайні селяни збирають крихти, що лишилися після організованих старателів - "на яєчко і стегенце"

Жінка отримує мінімальну пенсію і стверджує, що це її єдиний підробіток. Розповідає, скупники беруть такий дріб'язок по 15-20 доларів за кілограм. Та люди все одно готові цілими днями ходити болотом у надії назбирати трохи каміння. Їх тішить ця велика вода і можливість заробити.

Тут свій окремий ринок - чорний ринок бурштину. У його тонкощах, тенденціях і щораз інших правилах намагаються розібратися і пенсіонери, і діти.

"Та щось вони взагалі брати не хочуть, понагліли, не так як раніше. Може того, що миють багато. І багато приїжджих вже миє, - ділиться роздумами пані Надія.

"Отака в нас робота. Це тяжка робота. І у хлопців, які з помпами, тяжка. От сьогодні чоловік молодий ще, впав і вмер біля підстанції (на одному з Клесівських родовищ. - Ред.). Впав і вмер, кажуть тромб відірвався. Не витримав. Зараз багато молодих вмирає", - додає вона.

Пізніше в поліції підтвердили, що на родовищі бурштину помер 35-річний чоловік. Причини смерті з'ясовують.

Копійка на Великдень

Чоловік, який працює на "перемої" поряд з пані Надією, розповідає, чому сьогодні старателі згорнули мотопомпи ще до обіду. Каже, змусили поліцейські. Впевнений, така активність поліцейських пов'язана з пошкодженням залізничних колій. Їх пошкодили старателі, які видобували каміння під самим залізничним полотном.

"Вони ж почали мити під самими коліями, там біля кар'єру. Ясно, що там підмили, це ж залізна дорога, а вони вліпили таке, тож сказали, що не лізьте туди. Я говорив з тою міліцією, то кажуть, якби не лізли туди, то ніхто б не розганяв", - розповідає чоловік.

Image caption Старателі знову пошкодили залізничні колії

"Сказали мені, що мийте те поле, перемивайте, що хочете робіть, нащо ж під колії лізти. Отаке хлопці зробили. Тепер поліції наїхало, працювати не дадуть, і нам через них нічого не дістанеться", - додає співрозмовник.

У поліції підтвердили пошкодження залізничних колій, що ведуть до Клесівського кар'єроуправління. Їх використовують з промисловою метою. З цього приводу теж відкрили кримінальне провадження і наразі встановлюють суму збитків.

Рівно рік тому, 9 березня, залізничники вимушені були зупинити рух вузькоколійкою Антонівка-Зарічне через те, що поблизу станції "Володимирець" нелегальні старателі також пошкодили колію, протягуючи під нею пожежні рукави.

"Вони ж мєнтам, напевно, платять. Дуже багато помп працює. Тут не менше сорока сьогодні зранку було", - каже співрозмовник в урочищі "Хрести". Він не захотів, щоб його ім'я називали. Як не як, а знає, що навіть такі дріб'язкові заробітки поза законом.

І припускає, що швидше за усе старателі з помпами знову вийдуть на роботу. Можливо, навіть увечері.

"Цілу зиму не мили. Пішла вода, всі хочуть заробити швидше. Вийдуть знову всі. А нам що? Нам копійку на Пасху заробити на яєчко і стегенце", - сміється чоловік, перебираючи в жмені добуті за день камінці.

Дорогою вздовж колії постійно їздять люди на квадроциклах, перевіряють наявність сторонніх і поліції. Машина зі спецпризначенцями залишається чергувати на в'їзді в урочище "Хрести".

Коли їм в допомогу пришлють поліцейських з інших регіонів, у Сарненському відділі поліції не кажуть. Лише зазначають, що готуються розташовувати сили оперативного штабу.

Селяни, тим часом, йдуть додому - переваливши через плече сачки. Пообіді частина з них повернеться - уже з дітьми, адже в школах закінчаться уроки.

Полісся зустрічає весну. І роботи тут, як і в решти селян, весняно-польові. От лише зовсім незаконні.

Новини на цю ж тему