Малайзія оголосила північнокорейського посла персоною нон грата

Копирайт изображения Reuters
Image caption Посол КНДР Кан Чхоль після вбивства брата лідера Північної Кореї не раз робив публічні заяви щодо позиції Пхеньяна

Малайзія вимагає від посла Північної Кореї Кан Чхоля виїхати з країни протягом 48 годин.

Про висилку посла стало відомо після його заяв, що КНДР "не може довірити" Малайзії розслідування обставин смерті брата північнокорейського вождя, Кім Чон Нама, і що малайзійське розслідування політизується. Пхеньян стверджує, що смерть Кім Чон Нама зовсім не була насильницькою.

Малайзійський міністр закордонних справ Аніф Аман зажадав від КНДР офіційних вибачень за ремарку дипломата, але той відмовився вибачатися.

Кім Чон Нам, зведений брат чинного лідера Північної Кореї Кім Чен Ина, загинув три тижні тому. Як вважає малайзійська влада, після того як дві громадянки В'єтнаму в головному аеропорту країни розпорошили на його обличчя отруйну речовину - нервово-паралітичний токсин VX.

Офіційні особи в Малайзії не затверджували прямо, що за загибеллю емігранта з КНДР стоїть офіційний Пхеньян, але подібні підозри циркулювали з дня вбивства.

Згідно з відеозаписом з місця смерті, дві жінки підійшли до чоловіка в світлому піджаку й джинсах і накинули йому щось на обличчя. Потім вони втекли, а чоловік підійшов до служби охорони аеропорту. До нього викликали медиків, проте по дорозі в лікарню чоловік помер.

Обидві підозрювані стверджують, що не знали про токсичність речовини й вважали, що беруть участь у гумористичному телешоу з прихованою камерою.

Ще одним підозрюваним був громадянин КНДР Рі Чен Чол, проте суд дійшов висновку, що поліція зібрала недостатньо доказів для висунення йому звинувачень, і ухвалив депортувати його через закінчення візи.

VX заборонений Конвенцією з хімічної зброї від 1993 року, що означає, що його не можна виробляти, а існуючі запаси повинні бути знищені.

Хто такий Кім Чон Нам

Копирайт изображения JUNG YEON-JE/AFP/GETTY IMAGES
Image caption Кім Чон Нам критикував владу КНДР

У Кім Чон Нама й Кім Чен Ина був спільний батько, але різні матері.

Спочатку Кім Чон Нам вважався одним з найбільш ймовірних наступників Кім Чен Іра. Однак у 2001 році між ними стався конфлікт, після того як Кім Чон Нам був затриманий при спробі потрапити до Японії за підробленим паспортом.

З тих пір він жив на території Китаю та інших країнах Азії.

Владу успадкував інший син - Кім Чен Ин, який очолив Північну Корею після смерті батька в грудні 2011 року.

Кім Чон Нам у пресі критикував режим КНДР і передачу влади в країні у спадок.

Північна Корея офіційно відкидає будь-яку причетність до його смерті.

Малайзія була однією з небагатьох країн, що підтримують порівняно дружні відносини з Північною Кореєю, але після цього випадку вона відкликала свого посла з Пхеньяна.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему