Джейн Остін могла осліпнути і померти від отруєння миш'яком - експерти

Остін Джейн
Image caption Зміна діоптрій в окулярах Джейн Остін дозволяє зрозуміти, що відбувалося з її зором до кінця життя

Літературознавці з Британської бібліотеки припускають, що англійська письменниця Джейн Остін могла осліпнути через отруєння миш'яком.

Судячи з трьох пар окулярів, що зберігаються в Британській бібліотеці, її зір наприкінці життя суттєво погіршився.

На рубежі XVII-XVIII століть важкі метали, такі як миш'як, входили до складу деяких ліків, які могла приймати Остін. Адже вона страждала на ревматизм.

Причини її ранньої смерті в 41 рік досі були неясні.

Як тепер вважають фахівці, отруєння миш'яком могло бути одним із факторів (можливо, головним), що призвели до її загибелі.

Джейн Остін жила і померла в місті Стівентон, розташованому в графстві Гемпшир, і подарувала світовій літературі шість романів, що описують побут і звичаї сучасного їй англійського суспільства.

Потрібен консиліум

Три пари окулярів зі столу письменниці, які чудово збереглися, дослідили за допомогою діоптриметра, що визначає оптичну силу лінз.

З'ясувалося, що якщо під час носіння першої пари окулярів далекозорість письменниці становила +1,75 діоптрії на кожне око, то до останньої, третьої пари, вона зросла до +4,75 і 5,00. Це значить, що до моменту своєї смерті Остін ледь-ледь читала й писала.

"Є припущення, що вона могла випадково отруїтися таким важким металом, як миш'як. Ми знаємо, що таке отруєння може викликати катаракту, - пояснила куратор Британської бібліотеки Сандра Тапп. - Миш'як часто входив до складу деяких ліків для різних захворювань, наприклад ревматизму, на який, як ми знаємо, страждала Джейн Остін".

Водночас невідомо: окуляри в черепаховій оправі були прописані письменниці чи вона купила їх сама.

Тепер літературознавці Британської бібліотеки сподіваються, що окулісти запропонують свою експертну думку з цього приводу.

Також на цю тему