Ердоган виступив із погрозами на адресу Нідерландів

Президент Ердоган Копирайт изображения AFP
Image caption Президент Ердоган до Нідерландів: "Ми покажемо їм урок дипломатії"

Президент Туреччини Реджеп Ердоган заявив, що Нідерланди заплатять за те, що не пустили двох турецьких міністрів у країну.

У суботу голландська влада не дозволила двом турецьким міністрам - спочатку голові МЗС Туреччини Мевлюті Чавушоглу, а пізніше міністру у справах сім'ї та соціальної політики Туреччини Фатімі Бетюль Саяма Кайї - зустрітися зі співгромадянами у Роттердамі.

Турецькі політики збиралися переконати турецьких громадян, які живуть у Нідерландах, підтримати зміни до конституції країни, що значно розширюють повноваження президента. Референдум призначили на 16 квітня.

У Нідерландах живе майже 400 тисяч вихідців із Туреччини.

Причина відмови

Уряд Нідерландів пояснив, що побоюється наслідків таких заходів.

Копирайт изображения EPA
Image caption Поліція біля консультства Туреччини в Роттердамі під час протесту

Зустрічі турецьких політиків із діаспорою організовували перед виборами в парламент Нідерландів, які призначили на 15 березня.

Одним із фаворитів голосування вважають Партію свободи Герта Вілдерса, який закликав "зупинити іслам" і "зробити Голландію великою знову".

Хроніка розвитку конфлікту

Раніше влада Австрії, Німеччини та Швейцарії також заборонили виступи турецьких офіційних осіб перед турецькими громадянами, які живуть у цих країнах.

Після цього пан Ердоган звинуватив Німеччину в використанні нацистських методів. А турецький міністр Чавушоглу після відмови голландської влади назвав Нідерланди "столицею фашизму".

Прем'єр Данії Ларс Лекке Расмуссен відклав раніше заплановану зустріч з прем'єром Туреччини. Він заявив, що на демократичні принципи в Туреччині тиснуть.

А от влада французького міста Мец дозволили провести турецький мітинг. Міністр закордонних справ Франції при цьому попросив Туреччину уникати провокацій.

Копирайт изображения AFP
Image caption У місті Мец у Франції пройшов мітинг прихильників Ердогана

Пан Ердоган звинуватив країни Заходу в ісламофобії і зажадав, аби міжнародні організації наклали на Нідерланди санкції.

"Я говорив, що з нацизмом покінчено, але я помилявся, нацизм живий на Заході", - заявив він.

Пан Ердоган подякував Франції за те, що та дозволила міністрові Чавушоглу прибути в Мец для виступу.

Тим часом прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте зажадав, аби пан Ердоган вибачився за те, що порівняв голландців із нацистами.

Висловлювання турецького президента є неприйнятними, заявив прем'єр і додав, що його країна вживатиме відповідні заходи, якщо Туреччина не змінить своєї поведінки.

У Швеції, де мітинг прибічників пана Ердогана призначили на неділю, мав також виступити турецький міністр, але пізніше його скасували з міркувань безпеки.

Однак шведське міністерство закордонних справ заявило, що рішення про це ухвалював господар стадіону, на якому мав пройти мітинг, але він може відбутися на іншому майданчику.

Копирайт изображения EPA
Image caption У неділю над будівлею консульства Нідерландів в Стамбулі протестувальники підняли турецький прапор

16 квітня у Туреччині планували референдум щодо поправок до конституції, яка перетворить Туреччину з парламентської на президентську республіку.

Якщо ці поправки схвалять, то вони нададуть президенту нові повноваження: формувати кабінет міністрів, готувати бюджет, вибирати більшу частину суддів і ухвалювати закони.

Президент також зможе оголошувати надзвичайний стан і розпускати меджліс.

Олег Болдирєв, кореспондент Російської служби Бі-бі-сі, Амстердам:

Нідерланди - одна із декількох європейських країн, що вирішили відмовити турецьким представникам у доступі до турецьких виборців-іммігрантів. Вона і не перша, кого почав звинувачувати президент Ердоган.

Але є ті, хто скаже, що у прем'єра Рютте додаткові причини виявляти таку жорсткість. Під час кампанії до парламентських виборів 15 березня дуже багато говорили про міграцію і мігрантів. Опитування показують, що значна частина виборців хоче посилення правил, як до тих, хто тільки-но приїхав, але і до тих, хто живе тут роками або народився в іммігрантських сім'ях. Перед початком кампанії пан Рютте заявив мігрантам в маніфесті своєї партії: "Поводьтеся нормально, або гарної дороги".

Відступати перед протестами нідерландських турків означає повністю "змазати" цей жорсткий посил і, ймовірно, втратити заповітні голоси. Їх підібрав би і радикальний націоналіст Герт Вілдерс, і інші гравці на полі обмеження міграції, а їх у цій кампанії багато. Цікаво, як те, що сталося, вплине на недавно створену партію "Денк", яка представляє голоси мігрантів, а саме громадян із турецьким корінням. Партія зробила одним зі своїх гасел "взаємне визнання", але жорсткі заяви політиків цього поки не обіцяють.


Копирайт изображения AFP
Image caption Президент Ердоган сподівається отримати на референдумі схвалення своїх нових повноважень

Поза Туреччиною живе 5,5 мільйонів турків, лише в Німеччині є 1,4 мільйони, які мають право голосу, і тому уряд Туреччини щосили намагається навернути їх на свій бік.

Багато європейських країн, де є турецькі діаспори, зокрема Німеччина, виступають проти проведення мітингів та інших заходів за участю турецьких офіційних осіб, побоюючись зростання напруженості в суспільстві.

Вони висловлюють глибоку стурбованість щодо репресій проти учасників спроби перевороту в Туреччині в липні торік і звинувачують президента Ердогана в планах установити в країні авторитарний режим.

Новини на цю ж тему