Новий порядок переміщення товарів на Донбасі почав діяти

вагони з вугіллям Копирайт изображения UNIAN
Image caption Уряд визначив особливий порядок для отримання вугілля із "ДНР-ЛНР"

У вівторок почало діяти рішення уряду щодо нових правил, за якими можна переміщувати товари із та до непідконтрольних Києву територій на сході України.

Цей порядок уряд затвердив 1 березня, а офіційно його оприлюднили 4 березня.

Постанова набула чинності за винятком двох пунктів, які визначають переміщення товарів фізичними особами і місце розташування гуманітарно-логістичних центрів.

Ці пункти запрацюють на початку квітня.

Фізичні особи матимуть право перевозити товари у ручній поклажі чи у авто за переліком та обсягами, що визначатиме міністерство з питань окупованих територій (МТОТ).

Що і як "переміщуватимуть"?

Суб'єкт господарювання, який хоче провезти товар через лінію розмежування, має звернутися із заявою до ДФС, а вже служба - розглянути її у 10-ти денний термін.

Потім інформація передається до координаційного центру, який й ухвалюватиме рішення, чи вносити підприємство у відповідний перелік.

Списки суб'єктів, які мають право на "переміщення товарів", має оприлюднювати ДФС на сайті.

На непідконтрольну територію та з неї можна "переміщувати":

  • харчові продукти і ліки у складі гуманітарних вантажів,
  • товарів та продукції, що забезпечують роботу металургійної, гірничозбагачувальної, вуглевидобувної та енергогенеруючої галузей, а також об'єктів критичної інфраструктури, перелік яких затверджується МТОТ та Мінекономіки.

Хоча "у виняткових випадках", за рішенням координаційного центру, для "оперативного реагування, запобігання та подолання наслідків особливих соціальних чи економічних обставин" товари можуть переміщатися без обмежень.

Перевезення вугілля має відбуватися за особливими правилами. Спочатку міністерство енергетики надсилає координаційному центру інформацію про включення енергогенеруючих компаній, які використовують вугілля, до окремого переліку. Цей список також оприлюднює ДФС. Перевезення вугілля через лінію розмежування здійснюється виключно залізницею.

Суб'єкту, який хоче "перемістити" товар, можуть відмовити якщо:

  • товар, який він збирається переміщувати, належить до заборонених,
  • правоохоронці мають інформацію про те, що цей товар може бути використано для терористичної діяльності, або ж кошти, отримані від його продажу, використовуються для фінансування тероризму,
  • підприємство порушує бюджетне чи податкове законодавство, або ж надав недостовірну інформацію про товар, який хоче "перемістити".

Контроль за переміщенням товарів через лінію розмежування мають здійснювати Антитерористичний центр при СБУ, МВС, Міноборони, МТОТ, Державна прикордонна служба , Нацполіція, ДФС "за участі громадськості та волонтерів".

Блокада "ДНР-ЛНР" чи АТО на непідконтрольній території?

В постанові йдеться про те, що її ухвалення "обумовлене тим, що районом проведення АТО є територія Донецької та Луганської областей, частина якої є тимчасово неконтрольованою територією".

Проте саме це рішення з'явилося після того, як активісти понад два місяці блокують "обмін товарами" із самопроголошеними "ДНР-ЛНР".

Спочатку блокада призвела до браку антрациту, після чого уряд запровадив надзвичайні заходи в електроенергетиці.

Проте згодом з'ясувалося, що економічні зв'язки із непідконтрольними територіями є значно ширшими, і уряд був змушений врегулювати ці питання окремим рішенням про порядок переміщення товарів.

Також на цю тему