Супрун: міжнародні закупівлі - найдієвіша реформа в охороні здоров'я

Супрун
Підпис до фото,

Уляна Супрун каже, що в Україні з'явилися якісні ліки, які раніше не були доступні в Україні

Судячи з досвіду 2015-го року, закупівлі ліків через міжнародні організації - це найдієвіша антикорупційна реформа в охороні здоров'я. Так вважає виконувач обов'язків міністра охорони здоров'я Уляна Супрун.

"Завдяки проведенню закупівель на міжнародних ринках можна отримати якісні ліки, які раніше не були доступні в Україні", - розповіла вона у вівторок.

Водночас у Верховній Раді хочуть перевірити закон про міжнародні закупівлі на предмет корупційної складової.

Паралельні процеси

"Нам вдалося значно розширити географію учасників, закупити понад 60% необхідних ліків напряму у виробників", - зазначила Уляна Супрун.

За її словами, підготовка до початку закупівель-2016 вимагала перегляду номенклатурних груп ліків, оскільки на тому рівні виявили корупційні ризики.

"Від моменту приходу нашої команди до міністерства у вересні, нам довелося паралельно проводити два процеси: розблоковувати закупівлі за кошти 2015 року та розпочинати закупівлі за кошти 2016. Фактично, відколи нова команда прийшла в міністерство, за три місяці ми змогли зробити те, що МОЗ не зробив за дев'ять місяців до нас", - додала пані Супрун.

Керівниця МОЗ додала, що наразі з переданих міжнародним організаціям 37 програм за 2016 рік закрили 36.

Ліки вже постачають за напрямками СНІДу, хвороби Гоше, мукополісахаридозу, бульозному епідермолізу, ЮРА, муковісцидозу та щодо низки позицій у дорослій онкології.

До кінця березня міністерство планує почати готуватися до укладання угод з міжнародними спеціалізованими організаціями - ПРООН, ЮНІСЕФ, Crown Agents.

Корупційна складова

Голова парламентського комітету з питань охорони здоров'я Ольга Богомолець наполягає на тому, що "міжнародні організації поставляють препарати за завищеними цінами з неприпустимими термінами придатності".

За словами пані Богомолець, станом на зараз у регіони поставили лише 9% ліків від потреби, яку мали забезпечити ще в минулому році.

Напередодні вона попросила голову антикорупційного комітету Єгора Соболєва перевірити закон про міжнародні закупівлі на предмет корупційної складової.

Парламент ухвалив його два роки тому. Відтоді цей процес неодноразово супроводжувався скандалами.

Представники громадських організацій і МОЗ кілька разів заявляли про спроби його зірвати.

Водночас на початку цього року кілька головних лікарів України звинуватили керівництво міністерства у зриві закупівель ліків і загалом у кризі в системі охорони здоров'я.

У вівторок член правління Центру протидії корупції Олександра Устінова зі свого боку додала, що у 2015 році на закупівлях ліків вдалося заощадити 620 мільйонів гривень.

При цьому, за її словами, зараз важливо вирішити проблему зі звільненням від податків постачальників за програмами міжнародних закупівель, через що минулого року були затримки на митницях.