НБУ пропонує санкції проти "дочок" банків Росії

НБУ Копирайт изображения UKRINFORM

Нацбанк України рекомендує Раді національної безпеки та оборони санкції щодо банків із російським державним капіталом. Про це повідомило керівництво НБУ.

"НБУ пропонує застосувати санкції у вигляді запобігання виведення капіталу за межі України", - заявив перший заступник голови Нацбанку Яків Смолій.

За його словами, застосування таких санкцій - це заборона на операції на користь материнських банків.

Це надання міжбанківських кредитів, виплати дивідендів і процентів, розподіл прибутків і капіталу. Раніше докапіталізація українських філій російських банків здійснювалася переважно за рахунок капіталу материнських структур.

Він підкреслив, що пропозиції стосуються лише банків із державним капіталом - "Сбербанк", "Промінвестбанк", ВТБ Банк, БМ Банк і ВіЕс Банк.

Ці обмеження спрямовані "на захист інтересів громадян України, чиї кошти розміщені у цих банках".

Водночас, як повідомила заступник голови НБУ Катерина Рожкова, нині зобов'язання банків із російським держкапіталом перед фізичними та юридичними особами в Україні складають 36 млрд грн (21 млрд грн - зобов'язання перед фізичними особами, 15 млрд грн - перед юридичними особами), тоді як їх кредитні портфелі - 150 млрд грн.

"Тобто обслуговування і погашення кредитного портфеля забезпечить виконання цими банками зобов'язань перед клієнтами", - каже пані Рожкова.

За її словами, нині у НБУ немає претензій до того, як працюють банки із російським державним капіталом в Україні.

"В нас немає претензій до цих банків. Вони працюють у плановому режимі, обслуговуючи своїх клієнтів", - заявила заступник голови НБУ.

"Банки нікуди не діваються, вони продовжують працювати у законодавчому полі України. І ми сподіваємося. що потенційний вихід цих банків з ринку буде здійснено цивілізованим шляхом - або шляхом продажу, або поступового виконання зобов'язань перед клієнтами".

Рожкова також підкреслила, що санкційні пропозиції НБУ не стосуються банків із приватним капіталом.

У НБУ наголошують, що рішення щодо введення санкцій має ухвалити РНБО.

Раніше РНБО доручив Нацбанку та СБУ проаналізувати діяльність банківських установ із російським капіталом, що працюють в Україні, і подати пропозиції щодо обмеження їх діяльності.

14 лютого колектив "Сбербанку" попросив захисту в українського президента після того, як активісти у центрі Києва заблокували роботу центрального ‎відділення "Сбербанка России", заклавши вхід цеглою.

Активісти у Києві закладають цеглою вхід до "Сбербанка"

10 березня на засіданні уряду міністр внутрішніх справ Арсен Аваков закликав уважніше ставитися до діяльності російських банків в Україні, зокрема, через те, що "Сбербанк Росії" оголосив, що починає обслуговувати клієнтів з "паспортами" самопроголошених "республік".

Також на цю тему