Прем'єр Нідерландів Рютте привітав "поразку популізму"

Явка виборців склала понад 80% Копирайт изображения АР
Image caption Явка виборців склала понад 80%

Прем'єр Нідерландів Марк Рютте, який святкує перемогу на парламентських виборах, заявив, що голландці відкинули "хибний вид популізму".

За результатами підрахунку майже всіх голосів, його правоцентристська Народна партія за свободу і демократію (VVD) обійшла антиімміграційну Партію свободи Герта Вілдерса.

Ці перегони вважалися тестом на популярність націоналістичних партій, які набирають дедалі більшу вагу по всій Європі.

Після підрахунку понад 90% голосів, VVD отримує 33 зі 150 місць у парламенті.

Партія свободи пана Вілдерса показала другий результат і матиме 20 місць.

Копирайт изображения АР
Image caption На велосипеді на вибори

"Християнсько-демократична партія" і ‎‎"Демократи 66" матимуть по 19 місць.

Явка виборців склала понад 80%, ставши найвищою за 30 років. Це, за словами аналітиків, могло посприяти проєвропейським і ліберальним партіям.

Партія Рютте повинна буде формувати коаліцію з трьома іншими партіями. Переговори про це можуть зайняти кілька тижнів чи навіть місяців.

Наслідки для України

Нідерланди - єдина країна з 28 членів ЄС, яка досі не ратифікувала Угоду про асоціацію України з ЄС.

У квітні 2016 року в країні пройшов консультативний референдум, на якому більшість виборців висловилися проти ратифікації.

Нещодавно нижня палата парламенту Нідерландів ратифікувала угоду. Остаточну ратифікацію відклали на період після виборів. Рішення має прийняти верхня палата - сенат, який поки не переобиратимуть.

Влада Нідерландів нібито досягла домовленості щодо схвалення угоди у верхній палаті, проте перемога антиєвропейських сил і партій, які були проти угоди про асоціацію, могла зірвати ратифікацію.

Натомість успіх партії прем'єра Рютте, а також успіх проєвропейських партій, зокрема D66, яка рішуче підтримувала Україну, може зняти сумніви щодо успіху ратифікації у верхній палаті, каже політичний кореспондент BBC Україна Віталій Червоненко.

Верхня палата на цих виборах не переобиралася, але результати виборів могли вплинути на позицію фракцій цієї палати.

Вітання Європи

Перемогу партії прем'єра Рютте привітали європейські лідери і політики:

  • президент Франції Франсуа Олланд заявив, що побачив "чисту перемогу проти екстремізму";
  • керівник адміністрації канцлера Німеччини Ангели Меркель Пітер Альтмаєр написав у Twitter: "Нідерланди, ох Нідерланди, ви - чемпіон! Вітаємо з цим відмінним результатом!"
  • Мартін Шульц, президент Європарламенту, написав у Twitter, що відчуває полегшення через програш Вілдерса: "Ми повинні продовжувати боротися за відкриту і вільну Європу!".
Копирайт изображения Getty Images
Image caption Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте заявив, що виборці обрали шлях безпеки і стабільності

"Стоп популізму"

"Нідерланди сказали "Стоп!" хибному виду популізму", - заявив пан Рютте, який готується до третього поспіль терміну на посаді прем'єра.

"Ми хочемо і далі дотримуватися свого курсу - безпеки, стабільності та процвітання", - сказав він.

Копирайт изображения AFP
Image caption Герт Вілдерс сказав, що його партія отримала результат, яким "можна пишатися"

Голландський ультраправий політик Герт Вілдерс визнав, що його "Партія свободи" програла, але заявив, що пишається результатом.

"Ми отримали 19, можливо, 20 крісел, і це не 30, як я сподівався… Але ми - серед переможців, у нас на чотири місця більше, і я вас запевняю, весна патріотів почнеться", - додав правий політик.

Пан Вілдерс активно використовував у ході кампанії антимігрантські та антиісламські гасла і різко нападав на марокканську і турецьку громаду Нідерландів.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему