Рада зробила крок до квот для української мови на ТБ

рада Копирайт изображения ukrinform
Image caption Андрій Парубій закликав якомога швидше підготувати проект до другого читання

Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроект щодо частки мовлення українською мовою на телебаченні.

Депутатам не вистачило голосів для розгляду документу в цілому за скороченою процедурою, тому на швидке схвалення проекту очікувати не варто.

Під час обговорення депутати вказували, що ухвалений минулого року закон про квоти на українські пісні на радіо збільшив попит на український продукт.

Минулого тижня під час вручення Шевченківської премії президент Петро Порошенко заявив, що виступає за суттєве підвищення частки української мови на українському телебаченні.

Нові квоти

Проект передбачає, що для загальнонаціональних телекомпаній частка передач і фільмів українською мовою упродовж доби має становити не менше ніж 75%.

Таку ж частку треба витримувати у проміжках часу між 7 та 18 годинами, а також між 18 та 22 годинами.

Для місцевих телерадіокомпаній встановлюється квота на україномовний продукт у 50%.

Окремо передбачається, що квота застосовується і до випусків новин, в яких не менше 75% повідомлень мають бути українською у тих самих часових проміжках.

Під квоти не потрапляють передачі та фільми, які були виготовлені до 1 серпня 1991 року. Такі фільми та передачі треба субтитрувати українською мовою, тоді вони включаються в українську квоту.

Нюанси квот у ток-шоу

Ситуацію з ток-шоу та передачами, де виступають різними мовами, вирішили врегулювати в особливий спосіб. Передача вважається україномовною, якщо всі ведучі та диктори говорять українською.

У таких передачах дозволяють використання іншої мови, окрім української, якщо це репортаж із місця події, виступи та коментарі гостей чи експертів або трансляція кліпу чи пісні.

Кримськотатарська мова також зараховується у квоту українською мовою.

Якщо проект підтримають у другому читанні і його підпише президент, закон набуде чинності упродовж місяця після його публікації.

Проте іще упродовж року всі передачі, які були вироблені за участі телеканалу, вважають такими, що відповідають необхідній українській квоті.

У Верховній Раді зареєстровані кілька законопроектів, які мають комплексно врегулювати використання мов в Україні. Та їх парламент поки не розглядав.

Новини на цю ж тему