Рада схвалила зміни, які сприятимуть заочному засудженню Януковича

Янукович Копирайт изображения Reuters
Image caption Прокуратура вважає, що тепер шлях до заочного засудження Віктора Януковича відкритий

Верховна Рада ухвалила зміни до Кримінального процесуального кодексу, які, як заявляє генпрокурор Юрій Луценко, дозволять заочне засудження екс-президента Віктора Януковича.

За це рішення проголосували 252 члени парламенту.

"Ухвалення закону вже завтра дасть змогу почати судовий процес у 160 справах у порядку заочного засудження, включно зі справою Януковича, зрадників у Криму та російських військових", - заявив у парламенті пан Луценко.

Раніше він казав, що законодавчих можливостей для засудження Віктора Януковича достатньо, але згодом попросив у Ради нових законодавчих змін.

14 березня Генеральна прокуратура передала до суду справу щодо Віктора Януковича до суду.

Генпрокуратура звинувачує Віктора Януковича у державній зраді та посяганні на територіальну цілісність і суверенітет України.

Сам він звинувачення заперечує. Він пообіцяв звернутися до міжнародних організацій та іноземних держав із закликом провести незалежне розслідування про розстріли на Майдані на початку 2014 року.

Прокуратура завершила спеціальне досудове розслідування відносно пана Януковича і склала обвинувальний акт.

Проте, за словами Юрія Луценка, чинне законодавство не дозволяло провести судовий процес із заочного засудження.

Що заважало і що прибрали?

Зокрема, чинний дотепер закон про заочне засудження мав діяти тільки до 15 квітня 2017 року і охоплював не тільки досудове, але й судове слідство і судовий процес. Тобто, всі справи треба було розглянути у суді до цього дня.

Ухвалений законопроект продовжив можливість слідства і заочного засудження щонайменше до листопада 2017 року.

Також документ передбачає продовження строку досудового розслідування у справах про особливо тяжкі злочини у спецрозслідуваннях із заочним засудженням з 12 до 18 місяців.

За словами Юрія Луценко, це забере у захисту при заочному засудженні зачіпку, щоби скаржитись до Європейського суду з прав людини щодо вибіркового правосуддя.

Image caption Віктор Янукович виступав свідком у суді через відеозв'язок з Росії

Строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування відтепер не будуть зараховувати до загального строку досудового розслідування. На думку прокуратури, це унеможливить затягування процесу захистом.

Найважливішою новацією проекту є можливість викликати особу до суду, яка перебуває за межами України понад півроку, надсиланням повістки за останнім відомим місцем проживання.

При цьому буде достатньо її публікації у ЗМІ та на сайті прокуратури.

У такому разі особу вважатимуть ознайомленою з повісткою належним чином.

До цього у прокурорів були проблеми з врученнями повістки втікачам з України при заочному засудженні.

Зокрема, Генпрокурор особисто зачитував пану Януковичу підозру під час допиту через відеозв'язок у листопаді 2016 року, а ГПУ надсилала йому повістку до Росії. Проте захист стверджує, що це було порушенням законної процедури,

Також зміни передбачають, що всі справи щодо заочного засудження, які суд вже почав розглядати на час дії закону, завершують розглядати за спеціальною процедурою.

Передбачається, що всі ці новації діятимуть до початку роботи Державного бюро розслідувань, що заплановане до кінця 2017 року.

Новини на цю ж тему