Сирія: археологи знайшли невидимий порятунок для культурної спадщини

Античну мозаїку покривають прозорою рідиною, яку можна помітити лише під ультрафіолетовим випромінюванням Копирайт изображения Smartwater Technology
Image caption Античну мозаїку покривають прозорою рідиною, яку можна помітити лише під ультрафіолетовим випромінюванням

Терористи та злочинні угруповання розкрадають безцінні артефакти з Сирії та Іраку в безпрецедентних масштабах.

Вкрадені речі доправляють до Європи та США і продають приватним колекціонерам.

У ЮНЕСКО, організації ООН, що піклується, зокрема, захистом культурної спадщини людства, стверджують, що незаконна торгівля артефактами здійснюється на мільйони доларів.

Але археологи пропонують інноваційне рішення, яке дозволить прослідкувати, куди зникають пам'ятки історії та архітектури.

Сирійські археологи почали покривати найцінніші з них прозорою рідиною, яка дозволятиме стежити за ними. Археологи працюють таємно на територіях, що не підконтрольні сирійському уряду.

Рідина не помітна неозброєному оку, але вона проявляєтсья під ультрафіолетовим світлом.

Технологію надала британська компанія з попередження злочинності SmartWater, а розробили її вчені з Університету Редінга в Англії та Університету Шауні в США.

Копирайт изображения Smartwater Technology
Image caption За допомогою рідини можна відстежити, наприклад, візантійську кераміку та скульптуру

Щоб зупинити розкрадання сирійської спадщини, рідиною вкривають римські мозаїки, візантійську кераміку та стародавні скульптури. Її доставили до Туреччини в січні і через місяці переправили до Сирії.

Кожен артефакт матиме унікальний код. Є надія, що загроза постати перед судом стримуватиме колекціонерів та контрабандистів.

Проектом керує відомий сирійський археолог, професор Амр Аль-Азм.

Він розповів BBC, що рідина, якою покривають вироби, не шкодить кераміці та іншим стародавнім матеріалам.

З огляду на те, що технологію покриття рідиною застосовують тільки до аретфактів, що знаходяться на непідконтрольних сирійському уряду територіях, професор Аль-Азм заявляє, що "культурна спадщина Сирії під загрозою, де б вона не була".

Чи не запізно?

За шість років конфлікту бойовики так званої "Ісламської держави", які працюють з контрабандистами, вже розграбували більшу частину скарбів Сирії.

За даними ЮНЕСКО, поряд зі зброєю, наркотиками та торгівлею людьми контрабанда цінних артефактів з Близького Сходу є однією з наймасштабніших напрямків незаконної торгівлі.

Копирайт изображения AFP/Getty Images
Image caption Нінос Сабіт, 18-річний іракський християнин, який втік зі свого рідного міста близько Мосула через бої між іракськими силами і так званою "Ісламською державою", реставрує історичну ассірійську скульптуру, яка була знищена бойовиками в Ніневії

Скільки артефактів перевезли до Європи та Сполучених Штатів, де їх намагались продати приватним колекціонерам, наразі не відомо.

Ірак, де є проблема мародерства, планує розглянути використання цієї технології у межах своїх кордонів.

Розграбування "ІД" таких знакових об'єктів, як Ніневія, що неподалік Мосула на півночі Іраку, було задокументовано. Зокрема, зі свідченнями того, як джихадисти виносили все, що могли би продати, і знищенням всього, що вони не могли забрати з собою.

Проте, професор Аль-Азм сподівається, що найближчим часом контрабандисти та колекціонери зрозуміють, що зберігання викрадених предметів історичної спадщини може коштувати їм кримінальної відповідальності.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему