Росія обмежує грошові перекази в Україну

Грошові перекази Копирайт изображения Reuters
Image caption Грошові перекази зробити буде важче

Держдума Росії схвалила законопроект, який фактично забороняє переказувати гроші в Україну через іноземні платіжні системи. Торік в Україні обмежили роботу російських платіжних систем. Однак, за інформацією російського Центробанку, санкції України не надто позначилися на обсягах платежів, які більшою мірою постраждали.

Держдума в середу прийняла в третьому читанні законопроект, що обмежує грошові перекази з Росії в Україну за допомогою іноземних платіжних систем.

Схвалені Держдумою поправки вносять зміни в закон "Про національну платіжну систему". Згідно з цими поправками, перекази з Росії за допомогою іноземних платіжних систем забороняються в ті країни, які обмежили роботу російських платіжних систем на своїй території.

У жовтні минулого року в Україні заборонили діяльність російських платіжних систем. Під заборону потрапили великі платіжні системи "Золота корона", "Юністрім" та інші.

Переказувати в такі країни гроші можна буде тільки через відкриття банківського рахунку або через платіжну систему, яка прямо чи посередньо пов'язана з Росією.

Банк Росії, згідно з прийнятим законом, на своєму сайті публікуватиме інформацію про те, які країни ввели обмеження проти російських платіжних систем. Закон вступить в силу через 30 днів після його офіційної публікації.

Як переказують гроші в Україну

Згідно зі статистикою Національного банку України, найпопулярнішою в 2016 році стала система Western Union, на яку в минулому році припало близько 40% переказів в країну, на третьому місці - MoneyGram з 18%.

А на другому місці була російська "Золота корона" - 24% переказів.

Нацбанк повідомив у середу, що всього за дев'ять місяців 2016 року через Росію в Україну було переказано 758 млн доларів, з яких 96,5% всіх переказів припали на міжнародні платіжні системи. Ще близько 3,5% коштів було переказано через банківську систему.

Статистика Банку Росії розходиться з даними українського Нацбанку.

Згідно з інформацією Банку Росії, після введення Україною обмежень щодо російських платіжних систем обсяг переказів із Росії скоротився незначно. У четвертому кварталі було переведено 150 млн доларів, а третьому було 157 млн ​​доларів.

При цьому обсяги переказів з Росії в Україну стійко знижуються вже кілька років. У 2016 році в цілому з Росії в Україну переказали 622 млн доларів. У 2015 році сума таких переказів становила 988 млн доларів, а в 2014 році - понад 2,2 млрд доларів.

При цьому з України в Росію переказують у рази менше коштів. У 2016 році загальна сума переказів склала 91 млн доларів. У 2015 році - 157 млн ​​доларів, а в 2014 році - 319 млн доларів.

Сильно коливається і розмір середнього платежу. У 2016 році в середньому з Росії на Україну переказували 253 долари. У 2015 році, в найгостріший період кризи, в середньому переказували 190 доларів. При цьому в 2014 році середня сума переказу з Росії на Україну становила 357 доларів.

Заборона Києва торкнулася не тільки звичайних платіжних систем, але й електронних. У листопаді Нацбанк України зажадав від національних гравців припинити співпрацю з чинними в Росії електронними платіжними системами Webmoney, "Яндекс.Деньги", QIWI Wallet і Wallet one.

Криза вдарила по переказах

Світовий банк (СБ) веде статистику міграції, а також потоків грошей, які мігранти перераховують своїм сім'ям і родичам, що залишилися вдома.

На думку експертів організації, Україна є однією з країн регіону Європи і Центральної Азії, які сильно залежать від подібних фінансових потоків. В останньому звіті за 2016 рік вказано, що Україна в 2015 року отримала переказів на 6 млрд доларів.

Згідно зі звітом СБ, основним джерелом подібних фінансових потоків для регіону Центральної Азії і Європи якраз є Росія. У 2015 році потоки цих грошей сильно знизилися на тлі кризи в російській економіці і коливань рубля. Багато іммігрантів, які приїхали в Росію на заробітки, покинули країну.

У 2015 році потоки грошових переказів від мігрантів в Центральній Азії і Європі знизилися на 22,5% в регіоні. Світовий банк очікує, що дані за 2016 рік покажуть, що перекази скоротилися ще на 4% на тлі спаду російської економіки.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему