"Постріл у дві ноги" - ЗМІ про "брекзит"

демонстрації в Британії проти "брекзиту" Копирайт изображения Getty Images

Що думають прихильники та опоненти "брекзиту" в день, коли Велика Британія формально розпочинає процес виходу з ЄС, про що домовлятимуться Лондон та Брюссель та чи вдасться Шотландії залишити Сполучене Королівство до моменту виходу Британії з Європейського Союзу.

Наслідки "брекзиту"

Колишні британські міністри попереджають про "катастрофічні наслідки" виходу з ЄС без жодної угоди, пише Independent.

На думку Пітера Мендельсона, таке рішення можна порівняти з "пострілами в дві ноги одночасно". Своєю чергою Вінс Кейбл попередив, що це може призвести до "обвалу фінансово-кредитної системи".

Організації, які представляють понад 200 тис. виробників у Британії та Європі вважають такий розвиток подій "дуже шкідливим".

Напередодні прем'єр-міністерка Тереза Мей підписала листа до ЄС, який офіційно запустив дворічну процедуру "брекзиту", до закінчення якої необхідно підписати угоду.

"Якщо цього не трапиться, Сполучене Королівство випаде з ЄС без жодних торгових домовленостей, що є потенційно руйнівним для виробників та їх мереж постачальників, а також вдарить по експортерах, які зісткнуться великими затримками та додатковими витратами. Тим не менш пані Мей погрозила добровільно вийти з Союзу без жодної угоди, якщо умови, які запропонує ЄС, не відповідатимуть її вимогам", - пише видання.

Independent додає, що попри численні попередження британських політиків, уряд не збирається змінювати свою точку зору.

"Результати будуть катастрофічними для британських компаній, особливо для виробників, та для економіки в цілому", - каже пан Мендельсон.

Пан Кейбл назвав позицію уряду "найбільш руйнівним варіантом", який завдасть більше шкоди Британії, ніж ЄС. "Небезпека сценарію виходу без угоди є дуже реальною. Загроза є шкідливою та руйнівною, а робити вигляд, що ми менше зацікавлені в угоді, ніж ЄС, можливо, не стратегічно мудре рішення", - цитує його Independent.

Суперечливі оцінки

"Жорстокість дебатів" між прихильниками та опонентами "брекзиту" не вщухає навіть після того, як Велика Британія розпочала формальний процес виходу з ЄС, пише Guardian.

Колишній міністр та представник Консервативної партії Майкл Гезелтайн назвав "брекзит" "найгіршим рішенням, ухваленим будь-яким післявоєнним урядом у мирний час", додавши, що на Туманний Альбіон чекає "сувора реальність".

"Вони (ЄС) ухвалюватимуть рішення. Нам будуть казати (що робити)."

Копирайт изображения Getty Images

Колишній лідер Ліберальних демократів Нік Клегг попередив, що тепер "утопічні забаганки" прихильників "брекзиту" замінить усвідомлення численних проблем, пов'язаних із цим рішенням.

Натомість колишній лідер Корнсервативної партії Іен Данкен Сміт, який тривалий час підтримував вихід з ЄС, радо зустрів "закінчення преамбули та початок виходу".

"За іронією долі, це день, коли Сполучене Королівство стає дійсно сполученим, адже поділяє одну позицію: ми залишаємо ЄС".

Своєю чергою, лідер Партії незалежності Сполученого Королівства Найджел Фараж анонсував "великий щасливий день" після 25 років боротьби за "брекзит".

Водночас, в британському політикумі лунають заклики до примирення між полярними поглядами на ситуацію.

"Це момент, коли ми йдемо далі. Девід Кемерон скликав загальнонаціональний референдум, на я кому була велика явка та чітка більшість. Погоджуються люди чи ні, вибір вже зроблений", - цитує члена парламенту Джізеллу Стюарт газета Guardian.

"Протистояння" розпочалось

Попри те, що процедура "брекзиту" формально щойно розпочалась, Тереза Мей вже перебуває в "протистоянні" із ЄС, пише Daily Mail.

Копирайт изображения Getty Images

Зокрема, йдеться про умови розірвання угоди про вільне пересування громадян.

За інформацією видання, Британія ще два роки виконуватиме правила Євросоюзу, але намагатиметься якомога швидше домовитися про те, які права матимуть понад три мільйони громадян ЄС в Британії та понад мільйон британців, які живуть в країнах Євросоюзу.

На думку експертів, це пов'язано з певними ризиками. "Юристи уряду попередили, що будь-яке розірвання угоди про вільне пересування до закінчення членства Британії в ЄС неминуче призведе до судових позовів", - пише видання.

Своєю чергою, Європейський парламент погрозив заблокувати угоду про "брекзит" в разі "дискримінації" громадян ЄС в Британії.

Очікується, що до кінця тижня Дональд Туск розробить "проект вказівок для переговорів", який надішлють 27 членам ЄС, а "по-справжньому" переговори між Великою Британією та ЄС розпочнуться вже в травні, пише Daily Mail.

"Екзистенційний ризик"

У той час, коли Британія розпочинає "брекзит", Шотландія знову заявила про наміри провести референдум про незалежність, пише New York Times.

Парламент в Единбурзі проголосував за те, щоб волевиявлення відбулось до закінчення виходу Сполученого Королівства з ЄС. Тереза Мей, яка має схвалити рішення Шотландії, відразу відкинула цю ідею.

Копирайт изображения Getty Images

"Менше з тим, голосування у шотландському парламенті підготувало підґрунтя для конституційної боротьби між Лондоном та Единбургом. Це демонструє масштабні та дестабілізуючі наслідки контроверсійного рішення залишити ЄС", - пише видання.

New York Times нагадує, що під час минулорічного референдуму 62% шотландців хотіли залишитися в Євросоюзі, що "ілюструє відмінність шотландської політики від британської" та є "екзистенційним ризиком" для Британії.

Крім того, вважає видання, "брекзит" може послабити процес мирного врегулювання в Північній Ірландії, де більшість також не підтримала вихід з ЄС.

Ілля Глущенков, Служба моніторингу ВВС

Також на цю тему

Новини на цю ж тему