ЄС оприлюднить настанови щодо переговорів про "брекзит"

"Біг Бен" і прапор ЄС Копирайт изображения EPA
Image caption Британія офіційно розпочала процес "брекзиту" 29 березня

Голова Європейської Ради Дональд Туск має оприлюднити попередні настанови щодо того, як ЄС збирається вести переговори про вихід Британії із союзу.

Ці пропозиції будуть надіслані урядам 27 країн ЄС.

Вони допоможуть "задати тон" складним переговорам, що триватимуть два роки, і, врешті, мають призвести до підписання кінцевої угоди.

Європейські лідери вважають, що Британія спочатку має погодити умови виходу, перш, ніж починати говорити про майбутні зв'язки. Проте Лондон наполягає на одночасних переговорах щодо першого і другого.

Британський прем'єр Тереза Мей дала формальний початок процесу "брекзиту" у середу, 29 березня, надіславши повідомлення про застосування країною Статті 50 Лісабонського договору.

Тереза Мей підписала лист, який запускає "брекзит"

Очікується, що пан Туск, який нині перебуває на Мальті на зустрічі представників європейських правоцентричних політичних партій, надішле пропозиції щодо "брекзиту" у першій половині дня у п'ятницю.

Європейська Рада також висловлювала намір одразу ж оприлюднити попередні настанови на своєму сайті , але, наскільки розуміє ВВС, проти цього виступили країни-члени ЄС.

Як повідомляє з Мальти кореспондент ВВС Кріс Морріс, очікується, що пропозиції міститимуться на 6-7 сторінках і фокусуватимуться переважно на порядку переговорів.

Копирайт изображения AFP
Image caption Погодити умови "брекзиту" буде дуже складно

Умови переговорів буде складно погодити, адже вони зачепають питання, які викликають запеклі суперечки у самій Британії, включно із свободою пересування людей та ролі Європейського суду з прав людини.

Очікується, що запропоновані настанови окреслять принципи того, як ЄС збирається трактувати переговори. Це означає:

  • попередні переговори впродовж кількох місяців щодо ширших умов "розлучення",
  • потім кілька місяців переговорів щодо форми майбутнього партнерства,
  • врешті, можливо, найскладніша фаза, - переговори щодо переходу від членства Британії у ЄС до нової форми партнерства.

"Розлучення" ціною у 60 мільярдів євро

У четвер президент Франції Франсуа Олланд заявив британському прем'єру, що спочатку мають відбутися переговори щодо виходу. Цей погляд поділяють і інші європейські лідери, які твердять, що вони не дозволять "вибирати родзинки".

На зустрічі на Мальті члени правоцентричної Європейської народної партії (ЕРР), яка має найбільше представництво у Європарламенті, заявили, що вони зосередяться на тому, аби

  • права громадян ЄС у Британії і надалі дотримувалися,
  • не було "жорсткого кордону" між Ірландською республікою і Північною Ірландією,
  • були врегульовані питання фінансових зобов'язань Британії перед ЄС, що їх оцінюють у 60 мільярдів євро.

Виступаючи на зустрічі, канцлер Німеччини Ангела Меркель не згадувала про "брекзит" напряму, але заявила, що ЄС має забезпечити добробут і безпеку для громадян союзу, аби запобігти їх розчаруванню в об'єднанні.

Новини на цю ж тему