ЄС визначився із принципами переговорів про брекзит

Прапори ЄС і Великої Британії Копирайт изображения AFP
Image caption Погодити умови "брекзиту" буде дуже складно

ЄС визначився зі своєю стратегією на переговорах про "брекзит", яка полягає у тому, що перемовини про торговельну угоду можуть починатися тоді, коли буде прогрес в обговоренні умов виходу Британії.

У настановах, вироблених Європейською Радою на чолі із Дональдом Туском, йдеться про "поступовий підхід".

На прес-конференції на Мальті пан Туск заявив, що хоч переговори будуть надзвичайно складними, він сподівається, що усі сторони зберігатимуть "позитивне ставлення".

"27 країн-членів не застосовують каральний підхід. "Брекзит" сам по собі вже є достатнім покаранням", - заявив голова Ради Європи.

У попередніх пропозиціях, текст яких бачили кореспонденти ВВС, йдеться про "покроковий підхід, що створив би можливість для впорядкованого виходу".

Пропонується, аби перемовини почалися із обговорення умов виходу Британії із ЄС. І лише коли у цих переговорах буде "суттєвий прогрес", можна переходити до обговорення майбутньої торговельної угоди між ЄС і Британією.

Проект документу передадуть урядам 27 країн-членів ЄС.

Вони допоможуть "задати тон" складним переговорам, що триватимуть два роки, і мають призвести до підписання кінцевої угоди.

Європейські лідери вважають, що Британія спочатку має погодити умови виходу, перш, ніж починати говорити про майбутні зв'язки. Проте Лондон наполягає на одночасних переговорах щодо першого і другого.

Британський прем'єр Тереза Мей дала формальний початок процесу "брекзиту" у середу, 29 березня, надіславши повідомлення про застосування країною Статті 50 Лісабонського договору.

Тереза Мей підписала лист, який запускає "брекзит"

Запропоновані настанови окреслять принципи того, як ЄС збирається трактувати переговори. Це означає:

  • попередні переговори впродовж кількох місяців щодо ширших умов "розлучення",
  • потім кілька місяців переговорів щодо форми майбутнього партнерства,
  • врешті, можливо, найскладніша фаза, - переговори щодо переходу від членства Британії у ЄС до нової форми партнерства.

"Розлучення" ціною у 60 мільярдів євро

У четвер президент Франції Франсуа Олланд заявив британському прем'єру, що спочатку мають відбутися переговори щодо виходу. Цей погляд поділяють і інші європейські лідери, які твердять, що вони не дозволять "вибирати родзинки".

На зустрічі на Мальті члени правоцентричної Європейської народної партії (ЕРР), яка має найбільше представництво у Європарламенті, заявили, що вони зосередяться на тому, аби

  • права громадян ЄС у Британії і надалі дотримувалися,
  • не було "жорсткого кордону" між Ірландською республікою і Північною Ірландією,
  • були врегульовані питання фінансових зобов'язань Британії перед ЄС, що їх оцінюють у 60 мільярдів євро.

Виступаючи на зустрічі, канцлер Німеччини Ангела Меркель не згадувала про "брекзит" напряму, але заявила, що ЄС має забезпечити добробут і безпеку для громадян союзу, аби запобігти їх розчаруванню в об'єднанні.

Новини на цю ж тему