Лондон незадоволений внесенням Гібралтару до "брекзиту"

Гібралтар Копирайт изображения PA
Image caption У червні минулого року жителі Гібралтару більшістю проголосували за те, щоб залишитися у складі ЄС

Міністр закордонних справ Іспанії Альфонсо Дастіс підтримав намір Євросоюзу внести питання про статус Гібралтару в обговорення умов виходу Британії з ЄС. Крім того, обговорюватимуть надання Іспанії право вирішального голосу у цьому питанні.

В інтерв'ю газеті El Pais він відмовився вдаватися в подробиці того, чи захоче Мадрид скористатися своїм правом вето.

У свою чергу прем'єр-міністр Британії Тереза Мей заявила, що планує і надалі захищати інтереси Гібралтару і його жителів.

Раніше жителі британської заморської території звинуватили Іспанію у використанні "брекзиту" для задоволення власних територіальних зазіхань.

Іспанія, зі свого боку, пролобіювала у стратегію переговорів по "брекзиту" зміни, які вніс ЄС. Тепер рішення щодо Гібралтару ухвалять тільки за згодою іспанського уряду.

Представник британських лейбористів Кір Стармер заявив, що Гібралтар не можна використовувати як розмінну монету, а міністр закордонних справ Борис Джонсон підкреслив, що Британія буде "твердою, як скеля" у своїй підтримці Гібралтару.

На референдумі про статус Гібралтару його жителі абсолютною більшістю голосів (12 138 проти 44) висловилися проти переходу території під іспанський суверенітет.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Зміна вахти біля уряду Гібралтару

Заява Даунінг-стріт

У неділю, прем'єр-міністр говорила телефоном із головним міністром Гібралтару Фабіаном Пікардо. Прес-офіс Даунінг-стріт поширив таку заяву:

"Як заявила прем'єр-міністр, ми ніколи не погодимося на такі умови, при яких всупереч бажанню жителів Гібралтару… ними керуватимуть із іншої країни. Ніколи ми не погодимося домовлятися про передачу суверенітету, з якою Гібралтар не згоден".

У заяву також зазначили, що Британія залишається відданою пошукам найкращих умов із "брекзиту" і буде залучати до цього пошуку Гібралтар.

Пікардо заявив, що з великим ентуазіазмом підтримує Терезу Мей в переговорах із "брекзиту".

Раніше, після переговорів у минулу п'ятницю із Борисом Джонсоном, Пікардо зазначив, що зазіхання Іспанії на цю територію є непотрібними, невиправданими і неприйнятними.

Копирайт изображения Reuters

Вибухонебезпечна тема

Тим часом питання щодо Гібралтару вже викликало запеклу полеміку в Британії. Це сталося після того, як у неділю в телеефірі BBC колишній лідер Консервативної партії лорд Майкл Ховард висловив упевненість в тому, що Тереза Мей буде у питанні Гібралтару такою ж рішучою, як і Маргарет Тетчер щодо ситуації із Фолклендами. Тоді вона відправила "військові підрозділи через півсвіту, щоб захистити іншу нечисленну групу британців від іншої іспаномовної країни".

Аргентина вторглася на Фолкленди в 1982 році, а Маргарет Тетчер направила до Південної Атлантики експедиційний корпус для захисту островів. В результаті збройного конфлікту, були вбиті, щонайменше 655 аргентинських і 255 британських військових.

Image caption В інтерв'ю недільній програмі BBC міністр оборони Британії Майкл Фаллон заявив, що країна захищатиме Гібралтар до кінця.

На заяву пана Ховарда одразу ж відреагували лідери опозиції: заступник голови лейбористів Том Уотсон поставив питання про те, яким чином перспектива війни в Європі допоможе переговорам Британії по "брекзиту".

В офіційному листі Терези Мей керівництву Євросоюзу, який запустив переговорний процес щодо виходу Британії з ЄС, питання щодо Гібралтару окремо не згадували.

В інтерв'ю недільній програмі BBC міністр оборони Британії Майкл Фаллон заявив, що країна захищатиме Гібралтар до кінця. Його мешканці заявили, що вони не бажають жити під управлінням Іспанії.

Він пояснив відсутність згадки про Гібралтар у листі прем'єр-міністра тим, що про це йде мова в окремому документі.

Однак, як заявило BBC джерело в уряді Гібралтару, його влада неодноразово просила уряд Британії внести згадку про цю територію в лист, що запускає в дію статтю 50 Лісабонського договору.

На референдумі про вихід Британії з Євросоюзу в червні минулого року жителі Гібралтару висловили одностайне бажання залишатися у складі ЄС.


Гібралтар: ключові факти

  • Жителі Гібралтару є громадянами Британії, проте мають власне самоврядування під керівництвом головного міністра.
  • Ця територія вирішує всі свої справи самостійно, у тому числі оподаткування, за винятком питань зовнішньої політики і оборони, якими займається британська влада.
  • Не зважаючи на невеликий розмір, Гібралтар є стратегічно важливою територією, бо розташована менш ніж за 20 км від північного узбережжя Африки. На Гібралтарі є британська військова база з виходом у порт і аеродромом.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему