Трамп готовий до рішучих дій - іноземна преса

Трамп з рушницею Копирайт изображения Richard Ellis
Image caption Президент Трамп проявив здатність приймати швидкі військові рішення, пишуть іноземні ЗМІ

Чому президент Трамп не схожий на свого попередника і якими будуть наслідки удару США по сирійській авіабазі - огляд ЗМІ.

Перша пряма дія

Guardian пише, що ракетний удар по сирійській авіабазі є першою прямою військовою дією США, скерованою проти Башара Асада.

За словами видання, Дональд Трамп не отримував згоди Конгресу або міжнародної спільноти на цей ракетний удар, але американські політики негайно заявили про політичну підтримку дій Трампа.

Пентагон, в свою чергу, заявив, що ракетний удар мав на меті застерегти сирійський "режим від повторного використання хімічної зброї", пише видання.

На думку автора статті, не до кінця зрозумілим залишився заклик Трампа до міжнародної спільноти "приєднатися до нас, аби скінчити різню і кровопролиття в Сирії і покінчити з тероризмом в усіх видах та проявах", який він зробив у своїй промові після ракетного удару. Видання замислюється, чи метою США була відповідь на хімічну атаку і зруйнування запасів хімічної зброї у Сирії, чи взагалі усунення Асада від влади.

За словами речника Пентагону Джеффа Девіса, ракетний удар мав на меті зруйнувати інфраструктуру авіабази, звідки, ймовірно, війська Асада завдали хімічного удару, пише видання. Час для атаки і її цілі вибиралися так, аби максимально знизити можливість потрапляння під удар російських військових, чий контингент також перебуває на базі Хан-Шейкун.

Видання додає, що військові експерти неодноразово застерігали проти атак на Асада без розробки плану щодо кінцевої мети цих атак і щодо того, якою буде Сирія після усунення Асада від влади.

Готовність ухвалювати рішення

На думку Wall Street Journal, віддавши наказ про ракетний удар по сирійській авіабазі, Трамп продемонстрував свою готовність приймати швидкі рішення військового характеру.

Видання вважає, що хімічна атака в Сирії була першим поважним випробуванням у зовнішній політиці для Трампа, і він продемонстрував гнучкість підходів до проблеми, адже ще кілька днів тому, до появи новин про ймовірний хімічний удар, його риторика щодо Асада була зовсім іншою.

Але після ракетних ударів і президентської промови перед Трампом постало важке питання, з яким роками боровся його попередник: "Що далі?" За словами видання, саме це питання неодноразово стримувало Барака Обаму від глибшого військового втручання в Сирії.

Копирайт изображения U.S. Navy
Image caption 59 "Томагавків" випустили о 04:40 за сирійським часом американські есмінці у Середземному морі

Досі незрозуміло, як на нього відповідатиме Трамп, пише видання, але очевидним є те, що в зовнішній політиці США намітилася значна зміна: Трамп готовий приймати швидкі рішення і використовувати військові засоби, коли ситуація вимагає діяти.

Це радикально контрастує з політикою Обами, який довго розмірковував над військовими рішеннями й опирався закликам до ширшої військової участі США у вирішенні сирійського конфлікту, пише Wall Street Journal.

"Червона лінія"

Журнал Economist вважає, що Росії та Ірану необхідно припинити підтримку сирійського президента Башара Асада, адже чим довше вони допомагатимуть йому утримувати владу, тим більше розділятимуть його провину за воєнні злочини.

За словами видання, це не перший раз, коли Асада підозрюють у використанні хімічної зброї. У 2013 році атака з використанням зарину вбила 1400 людей в ель-Гуті неподалік Дамаска. Тоді Обама не проводив "каральних" авіаударів, але погодився на угоду з Росією, згідно з якою Сирія мала приєднатися до конвенції щодо хімічної зброї і віддати свій хімічний арсенал.

За словами видання, Асад укотре перейшов "червону лінію", а хімічна атака в Сирії показала, що або Сирія приховала частину свого хімічного арсеналу, або ж відновила його виробництво і порушила попередні домовленості.

Копирайт изображения NurPhoto
Image caption Коли в 2013 році від газової атаки біля Дамаска загинули 1400 людей, президент Обама відмовився від авіаударів у відповідь

На думку видання, Асад, використовуючи хімічну зброю, або хизується своєю безкарністю, або ж застерігає проти примушення його до дипломатичного компромісу. У будь-якім разі, і Росія, й Іран вже безпосередньо причетні до воєнних злочинів, які якоїв Асад, наполягає видання.

Недовіра до Туреччини

Британське видання Independent висловлює побоювання щодо факту, що військові літаки Великої Британії будуть обслуговуватися в Туреччині.

Британське Міністерство оборони нещодавно заявило, що винищувачі F-35, які базуються в Європі, відтепер будуть проходити технічне обслуговування двигунів на базах у Туреччині, а інші технічні роботи проводитимуться в Австралії і Північній Америці, пише видання.

Член британського парламенту Джордж Кереван заявив, що Британія повинна розробити запасний план обслуговування літаків через напружену політичну ситуацію в Туреччині, повідомляє видання. "У Великій Британії повинні бути інші варіанти на випадок дипломатичної кризи з Туреччиною", - заявив він.

За його словами, таку ситуацію необхідно брати до уваги, зважаючи на крихку політичну ситуацію в Туреччині після невдалої спроби державного перевороту минулого літа та дедалі сильнішу напругу між Туреччиною і рештою членів НАТО через політичні переслідування після спроби перевороту, пише видання.

Дмитро Зоценко, Служба моніторингу ВВС

Новини на цю ж тему