Помер космонавт Георгій Гречко

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Георгій Гречко на борту станції "Салют-6", 1977 рік

У ніч на 8 квітня на 86-му році життя помер льотчик-космонавт Георгій Гречко, повідомляє редакція російського журналу "Новости космонавтики".

Георгій Гречко був одним з радянських космонавтів, яких готували до польоту на Місяць. Програма так і не була реалізована, проте Гречко все ж здійснив три польоти в космос.

Перший - взимку 1975 року як бортінженер корабля "Союз-17", другий - рекордний для свого часу по тривалості з 10 грудня 1977 до 16 березня 1978 року, і третій - восени 1985 року.

Ветеран космосу

Георгій Гречко народився 25 травня 1931 року в Ленінграді.

Він отримав ґрунтовну технічну освіту: у 1955 році закінчив з відзнакою Ленінградський механічний інститут і відразу був розподілений на роботу до Сергія Корольова, де спочатку займався конструюванням двигунів для ракет, які запускаються з підводних човнів.

Потім спеціалізувався на балістиці, розраховував траєкторії руху безпілотних зондів до Місяця і Венери, а коли готувався політ Гагаріна, вибирав кут для входження в атмосферу під час посадки.

У 1966 році у загін космонавтів вперше набрали не льотчиків, а інженерів.

Копирайт изображения Getty Images

Георгій Гречко опинився серед 13 обраних з приблизно 300 кандидатів.

Утім далі його "космічна" доля складалася непросто. Він відразу почав готуватися до польоту на Місяць у тандемі з Олексієм Леоновим (той мав висадитися, а Гречко очікувати його на орбіті), але після того як на природний супутник Землі першими спустилися американці, радянську програму згорнули.

У результаті Гречко вперше побував в космосі лише в 1975 році, щоправда, потім встиг зробити в цілому три польоти як бортінженер "Союзів" до орбітальних станцій "Салют-4", "Салют-6" і "Салют-7".

Політ у грудні 1977 - березні 1978 років на "Салют-6" разом з Юрієм Романенком тривав 96 діб, що було на той момент світовим рекордом.

Георгій Гречко одним з перших почав сумніватися в ефективності пілотованих польотів. Головний конструктор академік Валентин Глушко говорив, що Гречко "думає не так, як все прогресивне людство".

Георгій Гречко цікавився темою контактів з позаземними цивілізаціями. На початку 1960-х років він брав участь в експедиції до місця падіння Тунгуського метеорита, щоб з'ясувати, чи не був той, кораблем прибульців, а після тривалого польоту на "Салют-6" заявив колегам, що бачив в ілюмінатор НЛО - однак, потім зізнався , що пожартував.

Пан Гречко був різнобічною людиною - брав участь в автоперегонах, мав розряди з парашутного спорту та стрільби, збирав марки, працював на телебаченні і знімався в кіно.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему