Діти, які грають на планшетах, менше сплять - дослідження

тачскрін

Автор фото, Getty Images

Маленькі діти, які грають на смартфонах і планшетах, здається, сплять трохи менше, ніж ті, хто цього не роблять, кажуть дослідники.

Кожна година використання тачскріну може означати на 15 хвилин менше сну, сказано в дослідженні, опублікованому в журналі Scientific Reports.

Водночас у дітей, які грають із гаджетами, здається, швидше розвивається дрібна моторика.

Експерти називають це дослідження вчасним, але додають, що не слід надмірно хвилюватися через нього.

Останнім часом використання тачскрінів удома значно зросло, але про те, як вони впливають на розвиток дитини, відомо мало.

Науковці Лондонського університету Біркбек поспілкувалися із 715 людьми, які мають дітей віком до 3 років.

Батьків запитали, як часто їхня дитина грає на смартфоні чи планшеті, і як вона спить.

Результати показали, що 75% дітей щодня використовують тачскріни.

У віковій категорії 6-11 місяців ними користувалася половина дітей, а у віці 2-3 років - 92%.

Діти, які гралися з гаджетами, менше спали вночі і більше - вдень, свідчать результати.

Загалом на кожну годину, проведену з тачскріном, припадає на 15 хвилин менше сну.

Не треба перед сном?

Автор фото, Getty Images

Один із дослідників, доктор Том Сміт, сказав сайту BBC News: "Це не так багато, коли спиш 10-12 годин на день, але для дитячого розвитку важлива кожна хвилина - через користь сну".

Це дослідження не є остаточним. Але за словами доктора Сміта, воно, "здається, вказує, що тачскріни мають якийсь зв'язок із можливими проблемами сну".

Водночас дослідження показало, що в дітлахів, які активно використовують тачскріни (проводять пальцями, а не просто дивляться), швидше розвивається моторика.

То чи треба давати дітям гратися з гаджетами?

"Це дуже непросте запитання, наука поки що відстає від технологій і ще дуже рано робити якісь чіткі заяви", - каже доктор.

За його словами, найкраще слідувати тим само правилам, що й стосовно телебачення.

Наприклад, обмежувати час користування гаджетами, не давати їх дитині за годину до сну, забезпечувати малятам фізичну активність та стежити, щоб ігровий контент відповідав їхньому віку.

Доктор Анна Джойс, дослідниця з Університету Ковентрі, каже: "Як перша робота, що вивчає зв'язок між сном і тачскрінами, - це вчасне дослідження".

"У світлі цих знахідок і того, що ми знаємо з попередніх досліджень, батькам, можливо, варто обмежувати використання тачскрінів, інших пристроїв і блакитного світла перед сном".

Але "поки ми не дізнаємось більше про те, як тачскріни впливають на сон, їх не треба забороняти повністю", - додала вона.

Професор Кевін Макконвей із Відкритого університету каже: "Я точно не втратив би сон через це дослідження, якби мав маленьких дітей".

"Діти, які фігурували у цьому дослідженні, користувалися тачскрінами близько 25 хвилин на день - це означає на 6 хвилин сну менше".