У Туреччині проходить референдум щодо влади президента

голосування у Туреччині

Автор фото, Reuters

У Туреччині відбувається голосування на референдумі щодо змін до конституції, який визначить, чи отримає президент країни Реджеп Ердоган розширені повноваження.

Пан Ердоган прагне змінити парламентський устрій країни на президентський.

Прибічники цих змін вважають, що такий крок модернізує країну, а опоненти остерігаються, що це може призвести до посилення авторитаризму.

Якщо переможуть ті, хто скаже на референдумі "Так" - пан Ердоган зможе керувати країною до 2029 року. Окрім того, президент отримає розширені повноваження - зможе призначати міністрів і суддів вищого органу правосуддя, видавати укази, оголошувати надзвичайний стан і розпускати парламент.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Мітинг партії націоналістичного руху (MHP) на підтримку змін до конститутції. Стамбул, 9 квітня

Зміни до законодавства передбачають, що наступні президентські і парламентські вибори відбудуться у листопаді 2019 року. Президент зможе обіймати посаду максимум два п'ятирічні терміни.

Референдум передбачає скасування посади прем'єр-міністра.

Пан Ердоган заявляє, що зміни потрібні через безпекові виклики, які стоять перед країною.

Виступаючи на одному із останніх мітингів у Стамбулі, пан Ердоган сказав своїм прибічникам, що нова конституція "принесе стабільність і довіру, якої потребує наша країна для розвитку та зростання".

Очікується, що результати референдуму оголосять у неділю ввечері.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Пан Ердоган заявив, що нова констиутція принесе стабільність і довіру

По всій країні працюватиме 167 тисяч виборчих дільниць, де зможуть проголосувати 55 мільйонів людей.

Виборцям пропонують відповісти "Так" або "Ні" щодо запропонованих змін до конституції.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Марш противників змін до конституції напередодні референдуму

Кампанія, яка розділила країну, проходила під час надзвичайного стану, який ввели в країні після невдалої спроби перевороту, що сталась у липні минулого року. Після цього арештували тисячі людей.

Критики запропонованих змін остерігаються, що такий крок зробить пост президента занадто потужним та може призвести до одноосібного правління.

Лідер основної опозиційної Республіканської народної партії (CHP) Кемаль Кілічдароглу заявив на мітингу в Анкарі, що голосування за зміни загрожуватиме країні.

"Ми посадимо 80 мільйонів людей в автобус... і ми не знаємо, куди він прямує. Ми посадимо 80 мільйонів людей у автобус без гальм", - сказав опозиційний лідер.

Реджеп Ердоган обійняв пост президента у 2014 році, а до цього він понад десять років був на посаді прем'єр-міністра.