ОБСЄ: референдум в Туреччині не відповідає європейським стандартам

Туреччина

Автор фото, European Photopress Agency

Підпис до фото,

Прихильники і противники поправок до конституції діяли в нерівних умовах, заявили в ОБСЄ

Референдум про розширення повноважень президента Туреччини був проведений в умовах нерівних можливостей, які отримали прихильники і противники поправок до конституції, заявили в ОБСЄ.

Хоча технічні аспекти референдуму були організовані добре, виборці не отримували неупередженої інформації про основні аспекти реформи. Крім того, негативний ефект мало обмеження основних свобод, йдеться у заяві експертів організації.

За останніми даними, перехід від парламентської до президентської системи правління в Туреччині підтримали 51% виборців, проти висловилися близько 49%.

"В цілому референдум не відповідав стандартам Ради Європи", - йдеться у заяві Цезаря Флоріна Преди, який очолює делегацію Парламентської асамблеї Ради Європи.

На думку представників ОБСЄ, референдум проходив у політичному середовищі, де утискають фундаментальні свободи, необхідні для демократичного процесу.

"Наш моніторинг показав, що кампанія на підтримку відповіді "Так" [за розширення повноважень президента] домінувала у ЗМІ. І це, разом із перешкодами роботі ЗМІ, арештами журналістів і закриттям видань, обмежило доступ виборців до інших точок зору ", - заявили в організації .

Зокрема, за даними спостерігачів, губернатори провінцій використовували режим надзвичайного стану, запроваджений після спроби заколоту, щоб обмежити свободу зібрань і висловлення думок.

Автор фото, EPA

Підпис до фото,

Напередодні референдуму відбулися масштабні акції - як на підтримку запропонованих змін, так і проти них. Hayir турецькою означає "ні"

Референдум про розширення президентських повноважень відбувся в Туреччині 16 квітня.

В результаті голосування, яке називають поворотним моментом в історії країни, Туреччина перетвориться з парламентської на президентську республіку.

Ухвалені на референдумі поправки до конституції нададуть президенту країни Ердогану безпрецедентні повноваження і дозволяють йому залишитися на цій посаді до 2029 року.

Ердоган може отримати право оголошувати надзвичайний стан, особисто призначати міністрів уряду, видавати укази, які матимуть статус законів, обирати суддів більшості вищих судів і розпускати парламент.

Нова система зосередить владу в руках президента і фактично підпорядкує йому всю державну бюрократію.

Прихильники Ердогана кажуть, що це допоможе модернізувати країну, але його опоненти побоюються зростання авторитаризму.

Опозиція стверджує, що під час референдуму були допущені порушення і збирається оскаржити підсумки голосування в конституційному суді і ЄСПЛ.